Lifestyle

NISU JOJ DALI DA LEČI RANJENE U RATU SAMO ZATO ŠTO JE ŽENA, A MUŽA SU JOJ OSUDILI NA SMRT! Ono što se desilo na sahrani hrabre srpske doktorke tera suze na oči! (FOTO)

Studirala je u Cirihu jer u svojoj zemlji nije mogla, imala je podjednako težak i profesionalni i privatni život, ali nikada nije odustajala od borbe - ovo je priča o Dragi Ljočić.

Slika Autora
byDragana Petrović

02.05.2025 20:15

NISU JOJ DALI DA LEČI RANJENE U RATU SAMO ZATO ŠTO JE ŽENA, A MUŽA SU JOJ OSUDILI NA SMRT! Ono što se desilo na sahrani hrabre srpske doktorke tera suze na oči! (FOTO)
Wikipedia

U vreme kad je bilo nezamislivo da se ženska deca školuju, a dobra udaja je bila jedini ideal porodice, ipak su postojale žene koje su prkosile tabuima. Jedna od njih je i Draga Ljočić, prva žena lekar u Srbiji koja je ostavila neizbrisiv trag, ne samo u medicini, već i u istoriji Srbije.

Rođena je 22. februara 1855. godine u Šapcu, u uglednoj građanskoj porodici. Još kao devojčica pokazivala je izuzetnu inteligenciju i radoznalost, što je njenu porodicu podstaklo da joj omogući obrazovanje, što je za devojčice tog vremena bilo veoma retko. Kako u Srbiji ženama tada nije bilo dozvoljeno da studiraju

medicinu, Draga je 1872. godine, sa svega 17 godina, otišla u Cirih u prvi univerzitet u Evropi otvoren za žene. U Cirihu je 1879. godine diplomirala medicinu, čime je postala prva žena s medicinskom diplomom u Srbiji, i to iz oblasti hirurgije, porađanja žena (preteča ginekologa) i očnih bolesti, a tek
četvrta žena u celoj Evropi. Imala je samo 24 godine.

Još kao studentkinja učestvovala je kao bolničarka u Srpsko-turskim ratovima (1876 - 1878) uprkos žestokom protivljenju tadašnjih vlasti da žena učestvuje u ratnim okršajima. Ipak, Draga je uspela da se izbori za mesto u sanitetskoj službi i bila je prva žena u istoriji Srbije koja je nosila vojnu uniformu. Ali, to nije bilo dovljno da je u tada zaostalog Srbiji prihvate kao lekara. Tako je, kao pionir u obrazovanju žena, postala prva u borbi za priznanje svoje profesije.

Tadašnje ministarstvo zdravlja je nekoliko puta odbijalo njenu molbu za licencu za rad, pa je njeno

obrazovanje i stručnost ocenjivala komisija. Međutim, Draga je bila perfektna na ispitu, pa su joj nevoljno dozvolili da otvori prvu, žensku privatnu lekarsku praksu u Beogradu u Jevremovoj ulici.

Ni u privatnom životu joj nisu cvetale ruže. Taman što se udala za uglednog intelektualca Aranđela Rašu Miloševića i rodila prvo dete, muž joj je uhapšen zbog učešća u neuspeloj Timočkoj buni i osuđen je na smrt. Ipak, kralj Milan Obrenović ga je pomilovao i Raša je prebačen na izdržavanje višegodišnje robije u zatvor u
Požarevcu. Sama, sa tek rođenim prvim detetom, Draga je nastavila s privatnom lekarskom praksom i izdržavala je svoju, ali i porodicu svog supruga. S promenom političkog režima, Milošević je nakon tri godine pušten iz zatvora. Imali su petoro dece, a Draga, iako često stigmatizovana, ni pored mnogobrojnih privatnih i poslovnih obaveza nije odustajala od borbe za prava žena.

Teškom mukom se izborila da radi u državnim bolnicama, ali su je otpustili kad je postavila pitanje zašto ima manju platu u odnosu na svoje muške kolege, a pritom je bila sposobnija i obrazovanija od njih.

Tokom čitavog života se borila za prava žena na obrazovanje, zaposlenje u državnim službama, pravo glasa... Osnovala je Materinsko udruženje, koje je imalo zadatak da smanji smrtnost novorođenčadi i zbrine napuštenu decu. Bila je jedan od osnivača čuvenog udruženja "Kolo srpskih sestara".

Umrla je 5. novembra 1926. godine u Beogradu, u 71. godini života u svojoj kući na Topčideru. Na njenoj sahrani su se okupili mnogi lekari, ali i vojnici da odaju poslednju počast ženi koja je zadužila Srbiju, ali nikad nije prihvaćena samo zato što je žena.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)