Za mnoge je dilema šta da urade sa čuvarkućom od prošlog Uskrsa. Mnogo običaja je vezano za ovo jaje koje ima posebnu simboliku jer godinu dana čuva kuću i porodicu od zlih sila. Zbog toga uvek morate da ispoštujete čuvarkuću i da znate da se ovo jaje nikada ne baca u đubre.
Negde se stara čuvarkuća zakopava u dvorištu, bašti ili vinogradu, kako bi štitila zemlju od štetočina i nepogoda. U drugim mestima, ljuska se usitni i daje kokoškama, dok se ponegde čuvarkuća baca preko krova kuće.
Zanimljiv običaj postoji i u krajevima gde se jaje pušta niz reku - veruje se da tako voda odnosi sve negativno što je čuvarkuća tokom godine "upila". Tamo gde nema reka, porodice često pale jaje u dvorištu, verujući da se time oslobađaju od zla.
Ako vam nijedna od ovih opcija nije na raspolaganju, jaje možete jednostavno ostaviti na grani nekog obližnjeg drveta - i to je način da se s poštovanjem oprostite od njegove simbolike.

Ninel Roshchina / Alamy / Profimedia
Ovo jaje nosi duboku simboliku, a narod veruje da čuvaju dom od zla, bolesti i nesreće tokom cele godine.
Prema običajima, čuvarkuća se ne jede, niti se poklanja - ona ostaje u kući sve do narednog Uskrsa, kada se zamenjuje novom. Stara čuvarkuća se tada s pažnjom zakopa ispod drveta u dvorištu ili odnese do reke, jer je ispunila svoju zaštitničku ulogu.
Ukoliko ste prošlogodišnju čuvarkuću slučajno bacili u smeće - veruje se da to donosi nemir u kuću. Zato se ovaj običaj prenosi s kolena na koleno, a posebno se poštuje u pravoslavnim porodicama.
Zanimljivo je da se čuvarkuća nekada stavljala i pod jastuk deci koja imaju noćne more, a verovalo se da njeno prisustvo u kući donosi mir, zdravlje i blagostanje.
Ukoliko čuvarkuća iz nekog razloga pukne, verovalo se da to ukazuje na nesreću koja će zadesiti porodicu. Bilo kako bilo, jedno je sigruno - prošlogodišnju čuvarkuću nikako ne bacajte u đubre.
Komentari (0)