Nestanak dečaka Danijela Morkoma potresao je Australiju još 2003. godine i pokrenuo jednu od najopsežnijih istraga u istoriji te zemlje. Njegova priča nije samo tragično podsećanje na opasnosti koje prete deci, već i primer istrajnosti porodice i vlasti u potrazi za pravdom. Više od osam godina njegov slučaj je ostao misterija, dok tajna policijska operacija nije konačno otkrila jezivu istinu o tome šta se dogodilo tog kobnog dana.
Trinaestogodišnji Danijel Morkom nestao je 7. decembra 2003. godine dok je čekao autobus u Kvinslendu, Australiji. Planirao je da ode u tržni centar kako bi kupio božićne poklone i ošišao se, kao i mnogo puta pre toga. Međutim, ovaj put nikada nije stigao na odredište. Njegov nestanak pokrenuo je jednu od najvećih policijskih istraga u istoriji Kvinslenda, u kojoj je ispitano više od 10.000 osoba i identifikovano 33 potencijalnih osumnjičenih.
Ključni osumnjičeni, Bret Piter Kovan, tada 29-godišnjak, bio je među onima koji su dovedeni u vezu sa slučajem, ali dokazi protiv njega nisu bili dovoljni. Tek 2011. godine, čak osam godina kasnije, zahvaljujući tajnoj policijskoj operaciji, Kovan je priznao zločin i otkrio detalje o Danijelovoj otmici i ubistvu. Priznao je da je dečaka namamio u automobil pod izgovorom da će ga odvesti u tržni centar, a zatim ga odveo u napuštenu kuću, gde ga je ubio.
Telo je sakrio u gustoj šumu kod nekadašnjeg rudarskog lokaliteta, a odeću i obuću bacio u potok. Kada je uhapšen, odveo je policiju na mesto gde je sakrio posmrtne ostatke. U martu 2014. godine, osuđen je na doživotnu kaznu zatvora, bez mogućnosti uslovnog otpusta narednih 20 godina.
Danijelovi roditelji, Brus i Denis Morkom, posvetili su se borbi za dečiju sigurnost, osnivajući "Danijel Morkomb Foundation", koja promoviše edukaciju i prevenciju zlostavljanja. Njihova inicijativa "Dan za Danijela" ("Day for Daniel") postala je najveći australski događaj posvećen podizanju svesti o bezbednosti dece.
Komentari (0)