Lifestyle

OD NJE JE SVE POČELO: Ona je bila prva starleta na svetu za kojom su muškarci gubili glavu!

Bila je plavokosa, atraktivna i zračila je samopouzdanjem koje je hipnotisalo muškarce.

Slika Autora
byDragana Petrović

22.07.2025 19:10

OD NJE JE SVE POČELO: Ona je bila prva starleta na svetu za kojom su muškarci gubili glavu!
William Moss/Shutterstock

Mnogo pre Kim Kardašijan i drugih danas popularnih starleta, postojale su žene koje su osvajale svet često ikakvog posebnog posla ili talenta. Daleko pre Instagrama, crvenih tepiha i naslovnih strana tabolida postojala je jedna žena koja je savršeno razumela pravila igre i koja je u istoriji ostrala upisana kao prva starleta! Njeno ime bilo je Meri Nesbit, a živela je krajem 17. i početkom 18. veka u Engleskoj. 

Meri je uspela da se iz potpune anonimnosti i siromaštva vine do samog vrha britanskog društva i od kurtizane postane priznati diplomata i osoba od političkog značaja. O poreklu Meri Nesbit malo se zna.  Navodno je pronađena u dečjim kolicima kao beba što samo dodatno romantizuje njen uspon. Odrasla je u siromaštvu, ali čak ni beda nije mogla da sakrije njen prirodni šarm. Bila je plavokosa, atraktivna i zračila je samopouzdanjem koje je hipnotisalo muškarce.

Ubrzo je postala stalna gošća na najraskošnijim zabavama londonskog visokog društva. Jednom prilikom dok je jahala pala je s konja, haljina se zadigla, a Meri nije nosila donji veš! Incident koji bi druge žene osramotio, Meri je pretvorila u marketinški trik kako bi stekla popularnost. Da bi njeno lice ostalo upamćeno pozirala tada slavnom slikaru Džošui Rejnoldsu, koji ju je prikazao u umetničkom svetlu.

Slika je doživela ogroman uspeh. Meri je odštampala više kopija i poklonila ih svojim obožavaocima. Taj momenat bio je tačka preokreta, jer je postala simbol poželjne žene koju je svaki muškarac želeo za sebe. Njen prvi ozbiljan zaštitnik bio je Simom Lutrel, poznat kao „Kralj pakla“, koji ju je i upoznao sa budućim suprugom Aleksandrom Nesbitom, sinom imućnog londonskog bankara. Brak je Meri doneo sve o čemu je mogla da sanja - novac, prestiž i slobodu.

Za razliku od većine žena tog vremena, Meri je sada bila finansijski nezavisna i to joj je omogućilo da vodi život po sopstvenim pravilima. Ipak, njen suprug nije najbolje podneo njenu slobodoljubivost, brojne afere, otvoreno odbijanje pokornosti i nepoštovanje konvencija dovele su ga, navodno, do ludila i prerane smrti.

Ipak, iz tog braka Meri je izašla kao pobednica zato što je nasledila je imetak i nastavila svoj život bez ikakvih stega. Nakon smrti supruga, ona ponovo angažuje Rejnoldsa, ali sada sa potpuno drugačijom porukom. Naručuje portret na kojem je predstavljena kao dama od ugleda, sa golubicom u ruci simbolom nevinosti i mira. Slika je trebalo da izbriše mrlje iz prošlosti i predstavi je kao uzornu, samostalnu ženu iz visokog društva. Bila je to još jedna Merina pobeda u zamršenoj igri društvenih pravila. 

shutterstock.com/Egor Mayer

Meri je postala čak i britanski špijun u Francuskoj nakon revolucije

Iako je imala brojne ljubavnike, od vojnih oficira do sekretara u vladi, ono što je posebno fascinantno jeste činjenica da je uspela da iskoristi te odnose. Dobijala je poklone - luksuzan nakit, odeću, pa i čitavih imanja.

Oravi zaokret desio se tokom Francuske revolucije. U tom turbulentnom vremenu, tadašnji britanski premijer Vilijam Pit angažuje Meri kao tajnog agenta u naporima da utiče na obnavljanje francuske monarhije. Meri je tada prestala da bude samo "lepo lice“ i postala žena od političkog značaja.

U tom periodu, čak su i britanske novine, poput Morning Chronicle, priznale njen uticaj.

- Ova proslavljena dama, uprkos promiskuitetu u svom životu, stekla je uzvišenost i dostojanstvo, uspevši da iskoristi svoj uticaj u pravom smeru i na najbolji način - pisale su novine tada o Meri. Poslednje decenije života provela je putujući po Evropi, često u diplomatskim misijama.

Umrla je 4. novembra 1825. godine u Parizu, u dubokoj starosti u 82. godini. U Parizu je i sahranjena kao aristokratkinja.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)