Crveno, slano jezero Natron na sveru Tanzanije uz samu granicu sa Kenijom ubraja se u najlepša, ali i najsmrtonosnija jezera na svetu. Nalazi se u podnožju aktivnog vulkana nazvanog "Božja planina". Ime je dobilo po hemikaliji natron, koja je mešavina natrijum-karbonata i natrijum-bikarbonata. Hemijski sastav nastao je zbog blizine vulkana koji može da eruptira svakog trenutka. Zovu ga i jezero mumija zbog onoga što se dešava živim organizmima, najčešće životinjama, koji u njega upadnu.
Ovo jezero crvene boje je izuzetno plitko, i u zavisnosti od doba godine, nije dublje od tri metra. Dužina mu je 57, a širina 22 kilometra. Crvenu boju dugije posebnoj vrsti algi koje su vrlo opasne jer u vodu ispuštaju smrtonosnu bakteriju koja oštećuje ćelije, nervni sistem i jetru ukoliko se voda pije.
Dešava se da ptice, zbunjene refleksijom vode, upadnu u jezero u kome momentalno umiru, a njihov kostur ostaje očuvan kao mumija zahvaljujući natrijum - karbonatu koga u obilju ima u vodi, a koji je nekada korišćen u Egiptu za mumificiranje. Takođe, voda sadrži so i visok alkalni pH koji može izazvati opekotine. Srećom pa je smrt brza i praktično trenutna, ali sve na telu, od svake dlake do noktiju na nogama, ostaje na mestu, samo što je sad okamenjeno, odnosno kalcifikovano.
Zbog bakterija, temperature jezera su izuzetno visoke, pa voda često dostiže 60 stepeni. Zbog isparavanja vode često se na površini kezera pravi kora alkalnih soli koja je obojena crvenom ili ružičastom bojom, a koja potiče od endemskih vrsta algi i mikroorganizama koji vole soli. U jezeru živi endemska vrsta ribe Tilapia alcalica (Alcolapia alcalica), koja je specifična za jezero Natron, a kojima se hrane ružičasti flamingosi na obodu jezera.
Bez obzira na sve smrtonosne zamke koje krije jezero Natron, ono je veoma popularno kao turistička destinacija, ali vodiči stalno upozoravju turiste da im ne padne napamet da se u njemu okupaju. Kako je za NBC news objasnio fotograf divljih životinja Nik Brandt, jezero je tako popularno upravo zbog svoje morbidnosti koja privlači ljude. On je koristio kamene leševe životinja kao modele za zastrašujuću seriju fotografija.
- Neočekivano sam pronašao stvorenja, razne vrste ptica i slepih miševa, koja su se nalazila duž obale jezera Natron. Uzeo sam ova stvorenja koja sam pronašao na obali i postavio ih kao da su živa pre fotografisanja. Bilo je jezivo - iskren je bio on.
Zbog vruće vode, kada pada kiša kapljice isparavaju pre nego što dodirnu površinu jezerske vode, zbog čega je zovu i fantomska kiša, piše Ladbajbl (ladbible.com).
Komentari (0)