Dejvid Filip Veter rođen je sa teškim oboljnjem zbog kojeg praktično nije imao imuni sistem. Zbog toga je odmah po rođenju smešten u sterilan, plastičan balon u kome je živeo čitavog života. Maleni Dejvid rođen je sa SCID - teškim oboljenjem koje obuhvata grupu retkih, fatalnih, urođenih poremećaja gde postoji vrlo mali ili nikakav imuni odgovor organizma.
Njegovi roditelji, Kerol En i Dejvid, su zbog ove opake bolesti već izgubili jednog sina pre nego što se rodio maleni Dejvid. Njegova majka se nadala da će sreća biti na njegovoj strani jer je imao pola-pola šanse da oboli, ali nažalost odmah po rođenju je bilo jasno da je i on oboleo.
Lekari su verovali da će držanje Dejvida u plastičnom, sterilnom balonu biti kratkotrajno i da će on izgraditi imunitet do svoje druge godine. Nažalost, to se nije dogodilo, pa maleni dečak nije smeo van balona jer bi ga i najbezazlenija bakterija i virus mogli ubiti. Uz kraće periode kada je boravio kod kuće, on je praktično čitav svoj kratak život proveo u bolničkom centru u Teksasu pod budnim okom lekara i medicinskih sestara koji su ga gajili.
Kada je imao četiri godine Dejvid je otkrio da može da probuši rupe u svom balonu uz pomoć igle leptira, igračke koja je greškom ostavljena u komori. Kad su videli šta radi, tim za lečenje mu je objasnio šta su to bakterije i kako utiču na njegovo stanje, pa je maleni dečak odrastao svestan svoje teške bolesti.
Sve što je dobijao - hranu, vodu, pelene, a kasnije odeću i knjige, moralo je da bude potpuno sterilno, a ubacivano je u balon kroz otvor za ventilaciju. Ovaj izolacioni sistem su osmislili NASA inženjeri koji su specijalno za malenog Dejvida napravili skafander kako bi mogao slobodno da se kreće van balona. Zahvaljujući skafanderu, koji je tada vredeo 50.000 dolara, njegova majka Karol En je prvi put zagrlila svog sina i to kada je imao punih pet godina.
Kako bi pokušali da mu pruže normalan život, lekari su Dejvidu uradili transplantaciju koštane srži njegove sestre Ketrin. Transplatacija nije uspela, a on je kroz srž dobio ćelije raka, pa je uskoro oboleo od leukemije od koje je i umro sa samo 12 godina. Inspirisani njegovim životom grupa fimadžija je snimila i TV film "Dečak u plastičnom balonu" sa Džon Travoltom u glavnoj ulozi.
Komentari (0)