Proleće je vreme za sadnju cveća. Bilo da imate svoje dvorište ili stan sa terasom svako želi da ima svoj mirisan kutiak u kome će uživati tokom proleća i leta. Osim izbora cveća i zemlje potrebno je znati i neki trik iskusnih baštovana kako bi vaše biljke bile lepe, raskošne i cvetale tokom cele sezone.
Prirodna prihrana
Na internetu je moguće pronaći razne savete za negu cveća, od onog baštenskog do biljaka u saksijama koje će ulepšati balkon. Sam izbor i vrsta cveća je individualna ko šta voli, ali postoje trikovi koji će vam pomoći da vaše cveće ovog proleća bude lepše nego ikad. Umesto veštačkog đubriva i raznih sredstava za prihranjivanje cveća koja su prepuna raznih hemikalija možete napraviti sami svoj rastvor.
Dovoljna vam je jedan sastojak iz kuhinje koji ima svaka kuća a koji će učiniti da vaše cveće raste i buja kao nikad pre. Cvetovi će biti krupniji i raskošniji, a lišće zelenije. U pitanju je običan beli pirinač, a priprema rastvora je više nego jednostavna.
Kako savetuju iskušni baštovani i ljubitelji cveća dovoljno je da pirinač najpre ispečete u tepsiji, a nakon što se ohladi sameljite ga u fini prah koji ćete čuvati zatvoren u tegli. Jednom u dve nedelje u litar vode sipajte 3 kašike ovog praha, ostavite da odstoji pola sata i time zalivajte cveće. Ovim rastvorom zalivajte cveće umesto na uobičajeni način.
Pirinač je bogat ugljenim hidratima, proteinima, kao i manjom kolilčinom B vitamina, gvožđa i mangana. Svi ovi sastojci će učiniti da cveće bude bujno i zdravo. Ovaj rastvor možete primenjivati i za negu sobnog bilja.
Kao prirodna prihrana za cveće može da posluži i ljuska od jaja koja je bogata kalcijumom koji je neophodan biljkama za pravilan rast i razvoj. Postupak pripreme je isti kao i za pirinač s tim što je potrebno ljuske od jaja oprati i osušiti pre mlevenja.
Pirinač je skuplji od veštačkog đubriva.