Žalfija se smatra prirodnim lekom koji se koristi u vidu čaja, tinkture i eteričnog ulja. Žalfija je višegodišnja biljka, račvastog, drvenastog korena koji duboko prodire u zemljište. Vrlo je otporna na sušu. Nije osetljiva na kvalitet zemljišta, a najbolje rezultate daje na toplim humusnim zemljištima s dobrim vodno-vazdušnim režimom. Zbog otpornosti veoma je rasprostranjena i lako se uzgaja bez prevelikog ulaganja, a decenijama unazad koristi se kao prirodni lek.
- U medicinskom smislu žalfija je antibiotik širokog spektra. Primenjuje se i za regulaciju znojenja, kod toplotnih talasa u klimaksu, kod poremećaja menstruacije, za jačanje nerava, za pročišćavanje jetre, kod reumatizma - poručuje nutricionistkinja Ivana Mišić.
Čaj od žalfije najčešće se koristi za ispiranje grla. Bilo da se radi o upali desni ili drugim, blažim zapaljenskim procesima, mnogi prvi posegnu za ovim pirodnim lekom.
Komisija E odobrila je upotrebu žalfije kod blagih poremećaja varenja i za sprečavanje prekomernog znojenja, a spolja za upale sluznica usta i grla. Istraživanjima je potvrđeno da žalfija doprinosi smanjenju znojenja u menopauzi. Estrogeno dejstvo žalfije može doprineti regulaciji menstrualnog ciklusa, bolnim menstruacijama i smanjiti lučenje mleka kod dojilja, koje žele da prekinu dojenje. Etarsko ulje žalfije deluje antimikrobno, adstrigentno i relaksantno.
Kako se koristi žalfija
Žalfija se koristi u vidu čaja, tinkture, etarskog ulja. Za unutrašnju upotrebu, kašika čaja žalfije se prelije šoljom vode i kuva 3-5 minuta, a za spoljašnju primenu (ispiranje, dezinfekcija) se ne kuva, već se čaj žalfije prelije ključalom vodom, poklopi i ostavi da odstoji pola sata, posle čega se procedi i ispira nekoliko puta dnevno. Etarsko ulje žalfije je odgovorno za njena antiseptična svojstva, pa je zato bitno ne kuvati čaj i poklopiti, da etarsko ulje ne bi isparilo. Kod unutrašnje primene čaj se kuva, da bi isparile komponente koje mogu delovati konvulzivno, ako se koriste u velikim dozama.
Komentari (0)