Odrasli

NAGAZILI STE NA MORSKOJ JEŽA NA PLAŽI, EVO ŠTA TREBA DA URADITE: Ova namirnica iz kuhinje pomaže da izvadite bodlje bez muke!

Dovoljan je jedan pogrešan korak i da se bodlje zabiju u stopalo što može biti bolno i uzrok opasne infekcije.

Slika Autora
byDragana Petrović

17.07.2025 11:45

NAGAZILI STE NA MORSKOJ JEŽA NA PLAŽI, EVO ŠTA TREBA DA URADITE: Ova namirnica iz kuhinje pomaže da izvadite bodlje bez muke!
pp1/Shutterstock

Dok ležite na plaži i gledate tirkizne talase kako zapljuskuju obalu, sigurno vam ne pada na pamet da u toj netaknutoj, bistroj vodi vreba tiha, ali veoma neprijatna opasnost. Morski ježevi su često prirodan indikator zdrave i čiste morske vode, ali ako se ubodete na njih može biti vrlo bolno i opasno. 

Morski ježevi su morska bića, okruglog oblika, prekrivena gustim, oštrim bodljama. Kreću se pomoću sićušnih cevastih nožica, uglavnom skriveni među stenama i u plićaku, gde ih često i ne primetimo. I dovoljan je jedan pogrešan korak pa da se bodlje morskog ježa zabodu doboko u kožu.

Kako ističu lekari u najvećem broju slučajeva, ljudi se ubodu upravo u stopala, dok hodaju po stenovitom morskom dnu. Ređe se povrede ruke ili drugi delovi tela. Ubod morskog ježa na prvi pogled deluje kao manji problem sitna tačkica, blago crvenilo... Ali već u narednim minutima javljaju se intenzivan bol, otok, crvenilo, a kod nekih i početni znaci upale. Zato je pravovremena reakcija ključna.

- Idealno je potražiti pomoć lekara, posebno ako je ubod dublji, ako se radi o većem broju bodlji ili ako osoba ima oslabljen imunitet. Međutim, to nije uvek moguće zato što mnogi letuju na udaljenim ostrvima, u mestima bez stalne medicinske pomoći - objašnjavaju doktori. 

marksn.media/Shutterstock

Morski ježevi se najčešće nalaze na stenovitim plaža i indikator su čiste morske vode

U tim slučajevima, potrebno je preduzeti osnovne korake samopomoći, a prvi među njima je sterilna pinceta (ili sterilna igla) kojom se bodlje pažljivo vade iz kože. No, postoji i mali trik koji može olakšati proceduru. Kkao ističu lekari bodlje morskog ježa sastoje se od kalcijum karbonata, što znači da su podložne razgradnji u kontaktu sa sirćetnom kiselinom. Ispiranje rane običnim sirćetom može pomoći u omekšavanju iglica i olakšati njihovo vađenje. 

Kad se ubodete na morskoj ježa hodanje postaje veoma bolno pa lekari preporučuju sledeće:

  • stavljajte hladne obloge na mesto uboda kako bi se smanjio otok 
  • popite tabletu protiv bolova
  • redovno pranje i dezinfekcija rane kako bi se sprečila infekcija
  • rana mora biti suva i čista
  • ako se pojavi gnoj, visoka temperatura ili bol pogoršava odmah se javite lekaru

Ovakve povrede nose rizik od sekundarne infekcije i komplikacija koje mogu potrajati mnogo duže od samog letovanja.

Da biste izbegli da se ubodete na morskoj ježa nosite nosite gumene cipele za vodu, naročito na stenovitim plažama. Ne skačite naglo u vodu već proverite šta se krije ispod površine, krećite se pažljivo i ne pipajte „kamenčiće“ pod vodom mnogi su zapravo ježevi koji su se kamuflirali i stopili sa stenama. 

BONUS VIDEO:

Komentari (0)