Svi smo svesni koliko je teško promeniti navike, čak i kada znamo da su one štetne po zdravlje. Ova tema postaje posebno aktuelna kada se govori o konzumaciji gaziranih pića, koja su postala nezaobilazni deo ishrane mnogih ljudi. Iako su upozorenja o negativnim efektima ovih napitaka prisutna svuda oko nas, mnogi i dalje ne uspevaju da se odreknu ovih navika, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Novo istraživanje otkriva zabrinjavajuće veze između konzumacije gaziranih pića i zdravlja kostiju, posebno kod starijih žena. U studiji je analizirano više od 70.000 žena prosečne starosti 69 godina, od kojih je polovina pratila najmanje 12 godina. Tokom ovog perioda, zabeleženo je 2.578 slučajeva preloma kuka.
Kada su istraživači detaljno ispitivali navike u konzumaciji gaziranih pića, otkrili su da su žene koje su pile više od 7 decilitara gaziranih pića dnevno imale 26 odsto veću verovatnoću za prelom kuka u odnosu na one koje nikada nisu pile gazirane napitke. Ova cifra je prilično alarmantna, s obzirom na to da ukazuje na to da čak i umerena konzumacija može značajno povećati rizik od povreda kostiju.
- Na bazi naših rezultata niska ili umerena konzumacija gaziranih pića ne bi povećala rizik preloma kod žena u menopauzi - kaže dr Pedro Kremer, rukovodilac studije i naučnik na Univerzitetu Kalifornija San Dijego i na državnom univerzitetu San Dijego. benjamas11/Shutterstock
Ali, nakon određene količine koja odgovara dvema konzervama (0,7 l) dnevno rizik bi bio znatno veći, kaže Kremer.
Menopauza predstavlja značajan period u životu svake žene, kada telo započinje proces smanjenja proizvodnje estrogena, hormona koji igra ključnu ulogu u održavanju koštane gustine. Tokom ovog perioda, žene se suočavaju sa smanjenom proizvodnjom novog koštanog tkiva, što dovodi do povećanog rizika od osteoporoze. Osteoporoza uzrokuje da kosti postanu šuplje i krhke, time povećavajući mogućnost preloma.
Nedavna studija objavljena u časopisu "Menopause" donosi nova saznanja. Naime, kako je istaknuto, nije pronađena povezanost između manjih količina gaziranih pića i rizika od fraktura.
Važno je napomenuti da je povećani rizik od preloma zabeležen samo kod žena koje su konzumirale više od 7 decilitara gaziranih pića dnevno. Ova studija je, takođe, uzela u obzir više faktora koji mogu uticati na zdravlje kostiju, uključujući lekove za osteoporozu, dijabetes, unos kofeina, nivo fizičke aktivnosti, prihode, kao i porodičnu istoriju preloma kukova. Ovi faktori su značajni jer omogućavaju naučnicima da bolje razumeju kompleksnost uticaja različitih životnih navika na zdravlje kostiju.
Ipak, važno je napomenuti da su istraživači imali određena ograničenja, prenosi "Krstarica".
Komentari (0)