Većina ljudi rutinski zanemaruje rok trajanja lekova i upotrebljava ih i nakon isteka roka upotrebe. Međutim, iako je to bezopasno u većini slučajeva, doktorka Džejni Vin napominje da postoje tablete koje nikako ne smete da koristite kada se "ubajate", jer mogu čak da budu i opasne po život.
Čak i kada se neki lekovi čine bezopasnim, postoji rizik od smanjenja njihove efikasnosti posle isteka roka trajanja, što može podstaći pacijente da uzmu više od preporučene doze. To samo dodatno vodi u opterećenje organizma.
Koji su lekovi najopasniji?
Antibiotici
Doktorka Vin posebno ističe antibiotike kao lekove koje nikako ne bi trebalo uzimati nakon isteka roka. Na primer, tetraciklini mogu degenerisati do te mere da njihovo uzimanje može dovesti do oštećenja bubrega. Osim toga, ako su izgubili svoju efikasnost, bakterije se ne mogu uspešno eliminisati, što može dovesti do pogoršanja infekcije. Ovaj rizik je posebno izražen kod tečnih antibiotika, koji mogu postati kontaminirani nakon isteka roka.

shutterstock.com
Lekovi za srce i insulin
Lekovi za srce, kao što je nitroglicerin, gube svoju potentnost tokom vremena, što može biti veoma problematično za osobe sa srčanim oboljenjima.
Uzimanje ovih lekova nakon isteka roka može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. S druge strane, insulin, koji je ključan za osobe sa dijabetesom tipa 1, može postati izuzetno opasan kada istekne. Vin naglašava da, kada insulin izgubi efikasnost, može izazvati hiperglikemiju, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija.
EpiPen
Jedan od najkritičnijih lekova, čije uzimanje nakon isteka roka može imati fatalne posledice, jeste EpiPen.
Vinova upozorava da korišćenje ovih uređaja nakon isteka roka trajanja može značiti razliku između života i smrti.
Ako lek počne da degradira, možda neće biti u stanju da pruži neophodnu pomoć u slučaju anafilaktičkog šoka. Zbog svih ovih razloga, važno je pridržavati se datuma isteka i pravilno upravljati lekovima u domaćinstvu, prenosi Njujork Post (New York Post).
Komentari (0)