Poznati voditelj Dejan Pantelić, koji je u oktobru prošle godine oprostio od publike na malim ekranima saopštivši da će karijeru nastaviti iza kamera, 2012. godine je dobio potresnu dijagnozu - rak krajnika. Ova vest ga je, kako je kasnije priznao, potpuno zatekla, kao i njegovu porodicu, o kojoj je jedino razmišljao u najtežim trenucima. Upravo iz tog razloga on nije dozvolio da ga to obuzme - odlučio je da se bori i da pobedi u ovoj teškoj životnoj borbi.
Kako bi dobio najbolju moguću medicinsku negu, Dejan je odlučio da se leči u inostranstvu. Tamo je proveo mesece, podvrgavajući se različitim tretmanima i terapijama. Konačno, došao je trenutak za operaciju, koja je bila ključna u njegovoj borbi protiv bolesti.
U ovim teškim vremenima, Dejanova supruga je bila njegova neizmerna podrška. Njena ljubav, briga i podrška su mu davale snagu da se bori i da ne gubi nadu. Njihova ljubavna priča postala je inspiracija mnogima, pokazujući snagu zajedništva u teškim trenucima.
- U tim trenucima čovek samo razmišlja o porodici, o svojoj maloj deci koju nisam izveo na put. Razmišljao sam o mom Vukašinu i upravo dok ovo govorim gledam njegovu i Laninu fotografiju koja se nalazi na mom radnom stolu. Prosto nisam naučio Vukašina da igra fudbal i košarku, Lanu nisam odveo pred oltar kod njenog budućeg supruga. Iako je mala, to mi je bilo u podsvesti kao neka obaveza. S druge strane, nisam smeo sebi da dozvolim da se predam jer prosto ne smem da budem sebičan i supruzi ostavim toliki teret da se ona brine i žrtvuje za porodicu, a to radi i ovako i onako. To su bile neke stvari koje su mi bile u glavi dok sam prolazio kroz te neprijatne životne izazove - iskreno je govorio Dejan Pantelić za "Stori" (Story).
On je jednom priliko otkrio da nije imao bolove.
- Nisam imao neke bolove, prosto sam osećao da nešto nije u redu. Imao sam problem ispod krajnika, a namerno neću da ga imenujem. On je krenuo da se širi i da mi gura jednu žlezdu. Lutao sam po lekarima. Ništa me nije bolelo. Rak u startu ne boli, ali verovatno kasnije boli. Krvna slika mi je bila fantastična, nisam bio pušač, nikad nisam pio. Na prvi pogled krajnik je bio zdrav. Tek kada su uradili radikalnu operaciju, videlo se da se on učaurio ispod krajnika - ispričao je Deki jednom prilikom.
Tokom te borbe najveća podrška mu je bila supruga Miona, sa kojom ima dvoje dece.
- Nas dvoje smo toliko bliski da neke stvari rešavamo bukvalno pogledom. Sazrevamo i rastemo zajedno sa našim klincima. Koliko god da mi je ponekad teško, srećnim me čini što ona i ja decu vaspitavamo onako kako su to radili naši roditelji. Važno nam je da budu stvarno dobri ljudi, da pomažu drugarima, da nisu agresivni, da se sa osmehom nose sa svime u životu, i to nije stereotip, zaista tako mislimo. Svojoj deci smo najbolji prijatelji, ali s autoritetom. Pomaže nam i to što smo Miona i ja mladi duhom, kao da smo juče izašli iz školskih klupa, znamo sve fore i fazone - pričao je za "Gloriju" voditelj tada.
Šta je rak krajnika?
Rak krajnika je ozbiljna bolest koja se javlja u ćelijama krajnika, važnom delu imunološkog sistema. Krajnici imaju ključnu ulogu u zaštiti sistema za disanje od infekcija, ali mogu postati podložni razvoju raka. Ova vrsta karcinoma često izaziva poteškoće sa gutanjem i osećaj zaglavljene hrane u grlu.
Jedan od izazova kod raka krajnika jeste to što često nema specifične simptome, što otežava pravilnu dijagnozu u ranim stadijumima bolesti. Kao rezultat toga obično se otkrije kada već dostigne podmakao stadijum ili se proširi na okolna tkiva i organe poput jezika i limfnih čvorova.
Shutterstock
Lečenje raka krajnika obično uključuje hirurško odstranjivanje krajnika. Međutim, u slučajevima gde je rak već metastazirao, može se preporučiti hemoterapija ili terapija radijacijom. Ove metode imaju za cilj da zaustave širenje raka i da unište preostale ćelije raka.
Simptomi raka krajnika
- uvećanje samo jednog krajnika
- rana ili afta u zadnjem delu usta koja ne može da zaraste
- krv u pljuvački
- uporan bol i osećaj grebanja u grlu
- bol u ustima
- promukao glas
- pojava bezbolne kvrge u vratu
- poteškoće sa žvakanjem, gutanjem ili govorom
- intolerancija na jedenje sirćetne hrane i citrusa
- intenzivan bol u ušima
- ukočenost vilice
Faktori rizika:
- pušenje
- konzumiranje velikih količina alkohola
- ingekcija humanim papiloma virusom (HPV)
Komentari (0)