Prva dama Sjedinjenih Američkih Država, Melanija Tramp, javno se oglasila o spekulacijama koje su se pojavile nakon što je njen suprug, Donald Tramp, postao predsednik 2016. godine, u vezi s mogućim autizmom njihovog sina Barona. U svojoj novoj knjizi, Melanija iznosi potresne detalje o tome kako su ove glasine, koje su započele zahvaljujući komičarki Rouzi O'Donel, ozbiljno uticale na njenog sina, koji je tada imao samo 10 godina.
Naime, O'Donelova je javno izrazila sumnju u ponašanje Barona Trampa, što je izazvalo negativne reakcije i šire spekulacije da bi mogao da ima autizam. Melanija Tramp, koja je dotad uvek nastojala da zaštiti privatnost svog sina, sada otkriva da su ove glasine izazvale ozbiljne posledice, uključujući maltretiranje na internetu i u stvarnom životu. U knjizi ona ističe da nijedno kasnije izvinjenje O'Donelove nije moglo da poništi štetu koja je naneta njihovoj porodici.
- Iskustvo nasilja nad Baronom, kako na internetu, tako i u stvarnom životu, jasno pokazuje nepopravljivu štetu koja je naneta. Nikakvo izvinjenje ne može da poništi tako nešto - napisala je Melanija, naglašavajući duboku emocionalnu bol koju su ove glasine izazvale kod njenog sina.
U međuvremenu, Donald Tramp je ponovo pokrenuo javnu raspravu o autizmu. Nedavno je na društvenoj mreži Truth Social izrazio šok zbog značajnog porasta broja dijagnoza autizma u Sjedinjenim Američkim Državama. U svom postu, Tramp je naveo da je broj dece sa autizmom porastao sa 1 na 1.000 pre 20 godina, na 1 na 34 danas. Međutim, kako se ispostavilo, ti podaci nisu u potpunosti tačni, to jest ne poklapaju se sa informacijama koje poseduje Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u SAD. Kako navodi to telo, trenutna stopa autizma u Americi iznosi oko 1 pacijent s autizmom ide na 36 dece koja nemaju ovaj poremećaj.
Tramp je izrazio zabrinutost zbog ovog fenomena, koji smatra "nečim stvarno pogrešnim", te je pomenuo Roberta F. Kenedija mlađeg, koji se protivi vakcinama i ima kontroverzne stavove o vezi između vakcina i autizma.
Preporučio je da bi upravo Kenedi trebalo da preduzme akciju u vezi s povećanjem dijagnoza autizma.
S obzirom na porast broja dijagnoza, stručnjaci se slažu da ovo pitanje zaslužuje dublje istraživanje, ali upozoravaju da se ne može svesti samo na bolju dijagnostiku i veću svest o autizmu. Neka istraživanja sugerišu da ekološki faktori, kao što su zagađenje, pesticidi i hemikalije, poput Bisfenola A (BPA), mogu doprineti povećanju broja slučajeva autizma. Ove supstance mogu uticati na fetus u razvoju i izazvati neurološke i razvojne probleme.
Pored toga, rastući broj preterminskih beba koje prežive rođenje mogao bi doprineti većem broju dijagnoza, jer su prerano rođene bebe u većem riziku od razvojnih kašnjenja. Takođe, evolucija dijagnostičkih kriterijuma za autizam omogućila je šire prihvatanje različitih oblika spektra autizma, što bi moglo povećati broj dijagnoza.
Iako nije utvrđen definitivan uzrok porasta broja slučajeva autizma, stručnjaci veruju da bi dalja istraživanja u vezi sa ekološkim i genetskim faktorima mogla pomoći u boljoj identifikaciji, prevenciji i lečenju ovog poremećaja.
I dok se javna diskusija o autizmu nastavlja, Melanija i Donald Tramp nastavljaju da brane svog sina Barona od spekulacija, ističući kako je važno štititi privatnost i dostojanstvo porodice. Melanija je u svojoj knjizi jasno poručila da je zaštita njenog sina od negativnih uticaja, bilo u medijima ili u stvarnom životu, nešto na šta će uvek staviti prioritet.
Komentari (0)