Kanadska naturopatkinja dr Dženin Boring, koja se više od 25 godina bavi raznim istraživanjima, tvrdi da je pronašla metodu kako da se produži ljudski život. U pitanju je prilično bizaran način za dug život, a prema tvrdnjama dr Boring, tajna je u, verovali ili ne, manje udisaja.
- Prosečna odrasla osoba imao od 15 do 20 udisaja u minuti, što je zapravo previše. Ako možete da usporite svoje disanje na oko pet udisaja u minuti, to bi bilo sjajno, jer se povezuje sa dugovečnošću - rekla je ona.
Dr Boring je objasnilada većina sisara udiše mnogo manje kiseonika nego čovek, mada ima i onih koji imaju i mnogo više udisaja u odnosu na nas.
- Kitovi i delfini, recimo, imaju mnogo manje udisaja u odnosu na čoveka i žive značajno duže. S druge stranem, recimo, miš ima 90 do 250 udisaja u minuti, a oni žive samo dve do sedam godina - dodala je ona.
Prema njenim rečima usporavanje disanje je ključ dugog života, zato je meditacija toliko dobra.
- Stres je jedan od ključnih okidača za mnoge bolesti, a kad smo pod sresom dišemo brže. Znamo da je stres definitivno povezan sa kraćim životom, tako da je moj savet da svesno usporavamo sopstveno disanje. Ovo je jedan od razloga zašto meditacija i joga mogu biti zaista moćne metode i mogu vam pomoći da živite duže - poručila je dr Boring.
Možda vas zanima…
Da njena teorija nije baš bez osnova potvrđuju istraživanja sprovedena na miševima u Opštoj bolnici u Masačusetsu, a prenosi Earth.com. Istraživači su, naime, izlagali miševe različitim nivoima kiseonika i došli su do zaključka da oni koji su držani na 11 odsto kiseonika živeli duplo duže nego oni koji su ima 21 odsto kiseonika.
- Teorija je da manje kiseonika smanjuje ćelijsko oštećenje i stimuliše ćelije da efikasnije čiste i recikliraju oštećene komponente, čime se usporava proces starenja. Međutim, istraživanje nije testirano na ljudima, pa ostaje nejasno kako bi manjak kiseonika uticao na nas. Preuranjeno je spekulisati o implikacijama ovih rezultata na starenje ljudi, a samim tim i na produženje ljudskog veka - kazao je pulmolog dr Rodžer Roberts, koji je vodio ovo istraživanje.
Prema njegovim rečima postoji nekoliko zanimljivih naznaka iz drugih istraživanja da bi život na velikoj nadmorskoj visini gde je niža koncentracija kiseonika mogao da produži životni vek i smanji teret bolesti povezanih sa starenjem. Međutim, kako je naglasio ovo ne treba uzimati zdravo za gotovo, jer istraživanja na ovu temu tek predstoje, piše Dejli mejl (Daily mail).
Komentari (0)