Odrasli

AKO STE STARIJI OD 60 GODINA, OVIH DANA NAPOLJE NIKAKO NE IZLAZITE BEZ OVOGA: Može da bude ekstremno opasno!

Niske temperatire nikako ne prijaju osobama poodmakle životne dobi, a u slučajevima kada baš moraju da izlaze napolje, neophodna je adekvatna zaštita.

31.12.2024 06:50

AKO STE STARIJI OD 60 GODINA, OVIH DANA NAPOLJE NIKAKO NE IZLAZITE BEZ OVOGA: Može da bude ekstremno opasno!
shutterstock.com

Dok zimski dani sa sobom donose uživanje u snegu, prazničnom okruženju i toplim napicima, za osobe poodmakle životne dobi, posebno one starije od 60 godina, hladno vreme predstavlja ozbiljan izazov. Snižene temperature mogu imati značajan uticaj na njihovo zdravlje, zbog fizioloških promena koje prate starenje i niže telesne sposobnosti da se održi temperatura tela.

Prema stručnjacima sa Instituta dr Andrija Štampar, stariji ljudi su zbog smanjenog bazalnog metabolizma, smanjene telesne aktivnosti i promena u organima, posebno osetljivi na hladnoću. Zato, tokom zimskih meseci važno je pružiti im dodatnu pažnju i zaštitu.

Preporučene mere zaštite za starije osobe

Kako bi se umanjio rizik od negativnih posledica niskih temperatura, stručnjaci savetuju sledeće mere:

Izbegavanje izlaganja hladnoći - stariji ljudi, naročito oni sa hroničnim bolestima poput kardiovaskularnih i respiratornih, kao i oboleli od demencije, trebalo bi da se izbegavaju izlaženje u ranim jutarnjim i večernjim satima.

Adekvatno slojevito oblačenje - preporučuje se nošenje slojevite odeće koja ne steže telo, dok spoljni sloj treba biti otporan na vlagu i vetar. Najbolje je koristiti odeću od prirodnih materijala koji zadržavaju toplotu. Takođe, obuća treba biti udobna, suva i bez visokih potpetica kako bi se sprečili padovi.

Zaštita od hladnog vazduha - preporučuje se pokrivanje glave, ruku rukavicama i usta maramom prilikom izlaska na hladnoću kako bi se sprečilo direktno udisanje hladnog vazduha.

Shutterstock

Tokom ovog perioda pazite jedni na druge

Upozorenja na drhtavicu i znojenje - ako starija osoba počne da drhti ili se znoji previše, potrebno je što pre ući u zagrejani prostor i promeniti mokru odeću kako bi se sprečio gubitak telesne toplote.

Oprez pri fizičkim aktivnostima - starijima se savetuje da izbegavaju teže fizičke aktivnosti na otvorenom, kao što je čišćenje snega, jer to može izazvati ubrzano disanje i dodatno opterećenje organizma.

Održavanje optimalne temperature u domu - zbog gubitka sposobnosti da prepoznaju temperaturne promene, starijim osobama je potrebno obezbediti topli prostor u kom ne bi trebalo da bude hladnije od 18°C. Termostat u kući može biti korisna preventivna mera.

Unos tečnosti - preporučuje se unos toplih napitaka, kao što su čajevi i supe, dok bi trebalo izbegavati alkohol i prekomerni unos kafe, koji mogu doprineti gubitku telesne toplote.

Pratiti simptome i tražiti pomoć - ako dođe do simptoma kao što su peckanje ili gubitak osećaja u prstima, ili ako koža postane bleda ili crvena, potrebno je odmah kontaktirati lekara.

Osigurati potrebne informacije - starije osobe bi trebalo da imaju sa sobom lične podatke, kao i spisak lekova i brojeve za hitne kontakte, kako bi se olakšala pomoć u slučaju potrebe.

Praćenje vremenske prognoze

Takođe, važno je pratiti vremenske prognoze, koristiti obaveštenja od rodbine i prijatelja i pridržavati se preporuka javnih službi.

U periodima ekstremnih hladnoća, zajednica, porodica i lokalne službe treba da obezbede odgovarajući smeštaj, zdravstvo i osnovne životne potrebe za starije osobe, čime se obezbeđuje njihova sigurnost i zdravlje tokom hladnih meseci.

BONUS VIDEO: 

Komentari (0)