Odrasli

OD OVE BOLESTI BOLUJE ASMA AL ASAD - daju joj samo 50% šansi da preživi! Supruga bivšeg predsednika Sirije primetila je 6 netipičnih simptoma opake leukemije! (FOTO)

Nekadašnja prva dama ratom razorene zemlje mislila je da je pobedila u borbi protiv raka dojke, a onda se desilo nešto još gore.

25.12.2024 20:31

OD OVE BOLESTI BOLUJE ASMA AL ASAD - daju joj samo 50% šansi da preživi! Supruga bivšeg predsednika Sirije primetila je 6 netipičnih simptoma opake leukemije! (FOTO)
Handout / AFP / Profimedia

Asma al Asad, supruga svrgnutog bivšeg predsednika Bašara al Asada, suočava se sa akutnom mijelocitnom leukemijom, jednom od najagresivnijih vrsta raka krvi i koštane srži. Lekari su joj dali 50 odsto šansi za preživljavanje, dok se nalazi u strogoj izolaciji kako bi se sprečila potencijalno fatalna infekcija.

Akutna mijelocitna leukemija uzrokuje nekontrolisano umnožavanje abnormalnih krvnih ćelija koje remete normalno funkcionisanje organizma. 

- Kada se leukemija vrati, postaje izuzetno agresivna. Asma trenutno ima samo 50 odsto šansi da preživi - potvrdio je izvor blizak porodici za britanski telegraf (Telegraph).

Njoj je bolest prvi put dijagnostikovana u maju ove godine, nakon što je prethodno bila uspešno lečena od raka dojke. U avgustu 2019. Asma je objavila da je potpuno izlečena od raka dojke, ali se akutna leukemija pojavila nakon perioda remisije. Njeno trenutno stanje dodatno komplikuje potreba za izolacijom.

 - Ne može da bude u istoj prostoriji ni sa kim - otkriva izvor blizak porodici. 

Njen otac, Favaz al-Ahras, ugledni britanski kardiolog, brine o njoj u Moskvi, gde je primljena na lečenje pre nego što je njen suprug zatražio azil u Rusiji.

Credit: NICOLAS ASFOURI / AFP / Profimedia

Asma al Asad je bila ubeđena da je izlečena

Dok se Asma bori za život, njena bolest oslikava nemilosrdnu prirodu akutne mijelocitne leukemije, koja zahteva intenzivnu terapiju i često ima nepredvidiv tok, posebno nakon povratka. Pojavi bolesti može da prethodi preleukemijski sindrom mesecima, pa čak i godinama. Do primene hemoterapije prosečno trajanje života bilo je do dva i po meseca. Oko 60-80 odsto bolesnika koji primaju hemoterapiju ulaze u remisiju koja prosečno traje 11 meseci, ali može trajati dve i više godina.

Lošiju prognozu imaju starije osobe sa velikim brojem leukocita, koje od početka bolesti imaju hemoragijski sindrom i infekciju. Simptomi ove leukemije su obično nespecifični.

To su:

  • ekstremni umor
  • groznica
  • slabost
  • gubitak telesne težine
  • neobjašnjive modrice
  • učestale infekcije i krvarenja

BONUS VIDEO:

Komentari (0)