Odrasli

ŠTA SE STVARNO DEŠAVA U TELU KAD MAMURNI POPIJEMO RASOL? Najbolji RECEPT za lečenje burne noći, ovo pojedite i popijte i bićete kao novi!

Ne postoji bolji savet od ovog da dan nakon unosa prevelike količine hrane i alkoholnih pića provedete u što boljem raspoloženju.

01.01.2025 09:40

ŠTA SE STVARNO DEŠAVA U TELU KAD MAMURNI POPIJEMO RASOL? Najbolji RECEPT za lečenje burne noći, ovo pojedite i popijte i bićete kao novi!
Shutterstock

Doček Nove godine najčešće podrazumeva obilan obrok i dosta alkohola. Mnogi preteraju sa pićem, pa se sutradan tokom celog dana leče od mamurluka. Kako ističu nutricionisti, rehidratacija je ključ da što brže i što lakše izađete iz mamurluka posle burne novogodišnje noći. Znači, pijte puno vode kako biste nadoknadili
izgubljenu tečnost i ublažili dehidraciju. Da biste nadohnadili elektrolite koristite sportska pića, kokosovu vodu ili rehidratacijske napitke koji pomažu da vratite balans elektrolita.

Rasol kao prva pomoć

Rasol je prirodno sredstvo koje se kod nas tradicionalno koristi protiv mamurluka. Evo šta se dešava u telu kad nakon noći ispunjene alkoholom popijete rasol.

  • Rehidracija i obnova elektrolita

Sok od kiselog kupusa je bogat mineralima poput natrijuma i kalijuma, koji pomažu u vraćanju ravnoteže elektrolita narušenih dehidracijom uzrokovanom alkoholom.

shutterstock.com

Rasol od kiselog kupusa je odličan protiv mamurluka 
  • Pomaže varenju

Prirodne kiseline iz soka stimulišu rad želuca, ublažavajući mučninu i poboljšavajući probavu.

  • Bogat probioticima

Fermentisani napici poput rasola sadrže dobre bakterije koje pomažu crevima i jačaju opšte stanje organizma nakon konzumacije alkohola.

  • Alkalizuje organizam

Iako ima kiseo ukus, sok od kiselog kupusa deluje alkalizujuće, što pomaže u neutralisanju kiselosti u telu uzrokovane alkoholom.

Shutterstock

Rasol je najbolje popiti odmah posle buđenja

Kako ga piti za najbolje rezultate?

Popijte 1 čašu rasola ujutro nakon buđenja. Ako je ukus previše intenzivan, možete ga razblažiti vodom ili pomešati s malo meda za blaži ukus. Međutim, ako imate visok krvni pritisak ili problema sa zadržavanjem tečnosti, pazite na unos rasola zbog visokog sadržaja soli. Nemojte piti prevelike količine jer može izazvati
blage probavne smetnje.

Doručak nakon dočeka treba da bude lagan i da obiluje namirnicama koje pomažu kod mamurluka.

Banane: Obiluju kalijumom, koji pomaže u oporavku.

Jaja: Bogata su cisteinom, aminokiselinom koja pomaže razgradnju toksina.

Tost ili krekeri: Lako su svarljivi i pomažu stabilizaciji šećera u krvi.

Supa: Posebno pileća supa, koja hidrira i nadoknađuje izgubljene minerale.

Ublažite glavobolju i mučninu

Lekovi protiv bolova: Paracetamol je bolji izbor od ibuprofena ili aspirina, jer ovi lekovi mogu iritirati stomak već osetljiv od alkohola.

Đumbir: Čaj od đumbira ili sveži đumbir može ublažiti mučninu.

Shutterstock

Nikako nemojte piti novu količinu alkohola

Odmorite se

Mamurluk prolazi kako telo preradi alkohol i ukloni toksine, pa je kvalitetan san neophodan za oporavak. Ako se osećate dovoljno dobro, lagana šetnja može poboljšati cirkulaciju i ubrzati oporavak.

Izbegavajte “popravku” alkoholom

Iako se čini primamljivim, dodatni alkohol samo odlaže simptome mamurluka i produžava neprijatnost.

Kafa

Ako ste navikli na kafu mala količina može pomoći, ali previše kafe može da dovede do nove dehidratacije tela.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)