Bez kupusa nema ni zimnice, ni jesenje i zimske trpeze. Međutim, prilikom kupovine morate da otvorite četvore oči, jer kupus je na "lošem glasu" zbog velike količine nitrata, koje proizvođači dodaju kako bi ovo povrće brže sazrelo.
Kada nitrati prodru u kupus, mogu da predstavljaju ozbiljnu opasnost po zdravlje. Stručnjaci upozoravaju da je kod mladog kupusa najveća koncentracija nitrata prisutna u korenu i površinskim listovima, dok je najmanja u sredini glavice.
Kako da smanjite rizik?
Kako biste smanjili rizik od unosa nitrata, preporučuje se da izbegavate konzumiranje korena kupusa, koji mnogi vole da grickaju pre nego što ga stave u bure za kiseljenje. Takođe, prilikom kuvanja slatkog kupusa, preporučljivo je da uklonite površinske listove, jer postoji velika verovatnoća da sadrže nitrate.
Kada je reč o količini nitrata koja se smatra opasnom po zdravlje, preporuke Svetske zdravstvene organizacije ukazuju da je "bezbedan" unos nitrata 5 mg dnevno na kilogram telesne težine. To znači da osoba teška 60 kg može uneti oko 300 mg nitrata kroz hranu, što je otprilike 400 g svežeg kupusa, pod uslovom da se ukloni koren i površinski listovi.
Kako da odaberete najkvalitetniji kupus?
Prilikom biranja kupusa, važno je obratiti pažnju na miris i izgled. Kupus treba da ima karakterističan miris koji podseća upravo na kupus. Spoljni listovi treba da budu neoštećeni, karakterističnog oblika i boje (bela, zelena ili ljubičasta).
Takođe, spoljni listovi ne smeju da budu osušeni, a kod belog i ljubičastog kupusa, treba čak i da "sijaju".
Kupus spada u super namirnice i teško je nabrojate sve njegove korisne strane. Međutim, kao što važi i za svako drugo voće i povrće, i on može da bude opasan po ljude koji imaju problema sa bubrezima ili štitnom žlezdom.
Komentari (0)