Odrasli

MUŠKO I ŽENSKO SRCE SE RAZLIKUJE: Dr Tamara Urošević objašnjava - ovo je zaštićenije!

Dr Tamara Urošević, kardiolog, ističe da žene imaju nespecifične tegobe kada su u pitanju kardiovaskularne bolesti, te napominje koje su to.

01.11.2024 08:31

MUŠKO I ŽENSKO SRCE SE RAZLIKUJE: Dr Tamara Urošević objašnjava - ovo je zaštićenije!
Printskrin K1

Da li ste nekada razmišljali da li se žensko srce razlikuje od muškog?

Nemci su nedavno uveli podelu na žensku i mušku kardiologiju, i to nikako nije slučajno, a dr Tamara Urošević, kardiolog, odgovara da li postoji podela na mušku i žensku kardiologiju u Srbiji ili samo u Nemačkoj.

- U poslednje vreme postoji jer se u celom svetu obraća pažnja na žensku kardiologiju. Uočeno je, naime, da mnogo žena traži da prvi pregled bude kardiološki kada imaju tegobe poput stezanja u grudima, poremećaja u srčanom radu, povremene aritmije, tahikardije... - navela je doktorka.

Printskrin K1

Dr Tamara Urošević objašnjava kako žensko srce prolazi kroz hormonske promene

Takođe, doktorka objašnjava da postoje razlike i u strukturi kardiovaskularnog sistema.

- U pitanju su razlike i srčanog mišića i samih krvnih sudova u telu i muškaraca i žena. Ali, u funkciji je razlika, jer su žene zaštićene hormonski do menopauze, estrogen štiti njih. Unutrašnjost krvnih sudova stari kada prestane da deluje estrogen. Kako on počinje da se menja, plakovi se teže zadržavaju na njima, elastičnost krvnih sudova se menja i mi ulazimo u neku vrstu hipertenzije, ili u anginu pektoris, jer se skupljaju krvni sudovi i postaju krući i na taj način dobijamo senzacije kao što su zamaranje, pritisak u glavi, glavobolja, a sa druge strane žene su mnogo više opterećene nego ranije, imaju odgovorne poslove, brinu o deci i osećaju veliki zamor. Sve je povezano - sa endokrinološke, psihološke i kardiološke strane - navela je doktorka u emisiji na K1 Televiziji u emisiji Uranak.

U novom vreme, ovo moderno kako se navodi, postavlja se pitanje da li je suplementacija hormonina nešto što je dobro i za kardiovaskularni sistem.

- Da, to jeste sad i trend u svetu i mi najčešće preporučujemo da se nastavi sa malim dozama hormona, ali što se tiče ženske kardiologije uvek radimo u timu sa endokrinolozima, pa se u odnosu na laboratorijske analize i kardiološki status žene odlučujemo da li se nastavlja ili ne. Može da se uvede mala doza suplementacije kada žena uđe u menopauzu ali nije kasno ni posle, u prvih 10 godina od nastajanja menopauze mogu da se uvedu hormoni - jasno je rekla doktorka.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)