Odrasli

SVE O MARBURG VIRUSU ZBOG KOG DRHTIMO I U SRBIJI! Čuveni epidemiolog dr Radovanović otkrio da li ima razloga za strah: "Ne postoji vakcina!"

Simptomi opake zaraze, koja je nedavno registrovana u Ruandi, su gušobolja, glavobolja, malaksalost, povišena telesna temperatura, dijareja, promene na koži...

07.10.2024 17:40

SVE O MARBURG VIRUSU ZBOG KOG DRHTIMO I U SRBIJI! Čuveni epidemiolog dr Radovanović otkrio da li ima razloga za strah: "Ne postoji vakcina!"
Schutterstock

Krajem septembra Ministarstvo zdravlja Ruande je saopštilo da se u toj zemlji pojavio marburg virus, a od 26 potvrđenih slučajeva osmoro pacijenata je preminulo, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija (WHO). U pitanju je jedan od najsmrtonosnijih virusa na planeti za koji nema vakcine, ni leka. 

Zato ne čudi što je pre neki dan u Hamburgu izbila panika nakon što su dva studenta iz Ruande doputovala u tu zemlju i prijavili se za testiranje jer dolaze iz zaraženog područja. Na sreću, ispostavilo se da je u pitanju lažna uzbuna, ali to ne umanjuje opasnost koju nosi taj virus.

Simptomi zaraze

Kako je za Srećnu republiku objasnio epidemiolog profesor dr. Zoran Radovanović marburg virus jeste izuzetno opasan, ali je dobra vest što se ne prenosi kapljicama i aerosolom.

- Čim se virus ne prenosi vazduhom, onda je i mogućnost njegove eksplozije značajno umanjena. Dobro je i to što su studenti došli u Hamburg gde je smešten najveći Instutut za izučavanje tropskih bolesti u kontinentalnoj Evropi, tako da su mogli na licu mesta da se testiraju - kazao je on.

shutterstock.com

Glavobolja je jedan od simptoma zaraze ovim virusom

Prema rečima dr Radovanovića, zaraza se prenosi na sledeće načine:

  • direktnim kontaktom sa zaraženom životinjom
  • kontaktom sa izlučevinama kao što su sluz, krv, mokraća, stolica
  • postoji mogućnost zaraze i ukoliko pacijent leži u krevetu zaražene osobe
  • putem sperme 

Simptomi zaraze ovim virusom:

  • gušobolja
  • glavobolja
  • malaksalost
  • temperatura
  • dijareja
  • promene na koži

U slučaju komplikacija dolazi do otkazivanja bubrega i jetre.

Marburg virus prvi put je izolovan u Nemačkoj krajem šezdesetih godina prošlog veka, i to u gradu Marburgu po kome je dobio ime. Tada je i u Beogradu bilo dvoje zaraženih, tačnije veterinar koji je radio obdukciju zelenih majmuna i njegova žena.

- Poznavao sam tog veterinara koji je radio na Torlaku, on se u potpunosti izlečio. Zarazio je i svoju ženu, koja nije imala simptome i tek kad su je testirali otkrili su da je zaražena - kazao je prof. Radovanović.

Ne postoji vakcina

Zaraženi ovim virusom moraju biti izolovani u karantinu tri nedelje. Vakcina za marburg virus ne postoji, iako se prema rečima našeg sagovornika, radi na cepivu. Za sada se primenjuje samo simptomatsko lečenje, a prof. Radovanović je pojasnio i šta to znači.

- Ako pacijent ima neki simptom, vi lečite taj simptom. Neophodno je da pacijent nadohnadi izgubljenu tečnost, minerale... Nema specifične terapije koja će da uništi virus, već se leče simptomi - kazao je on.

shutterstock.com

Bolest se leči simptomatski

Kako je objasnio uvaženi profesor, zaraza virusom se povremeno pojavljuje širom sveta, mahom u afričkim zemljama, kao što je sad slučaj sa Ruandom. U takvim zemljama smrtnost od virusa je oko 88 odsto.

- Smrtnost je visoka zato što je većina zaraženih pacijenata prepuštena sama sebi i nema adekvatnu negu, već su praktično ostavljeni da umru. Kad vi pružite pacijentu ono što mu je potrebno, šanse za preživljavanje su mnogo veće - objasnio je prof. Radovanović.  

BONUS VIDEO:

Komentari (0)