Dete

ZBOG OVE GREŠKE RODITELJA DECA SU SVE GOJAZNIJA: Sve ranije dobijaju i dijabetes, a nije hrana!

Iako je prekomerna količina hrane i manjak fizičke aktivnosti kod mališana među najvećim rizicima za gojaznost i dijabetes, nije sve u hrani.

Slika Autora
byDragana Petrović

14.07.2025 12:21

ZBOG OVE GREŠKE RODITELJA DECA SU SVE GOJAZNIJA: Sve ranije dobijaju i dijabetes, a nije hrana!
Roman Chazov/Shutterstock

Širom sveta uočljiv je porast gojazne dece. Gojaznost od malih nogu sa sobom nosi brojne opasnosti po zdravlje deteta, a sve više mališana dobija dijagnozu dijabetesa što posebno zabrinjava lekare. 

Naime, istraživanje sprovedeno u Sjedinjenim Američkim Državama pokazalo je da deca koja svakodnevno provode tri ili više sati ispred televizora imaju značajno veći rizik da razviju dijabetes tipa 2.

Stručnjaci koji su sprovodili studiju došli su do zabrinjavajućih rezultata. Mališani koji dugo gledaju televiziju u proseku imaju veći procenat telesne masti, izraženiju insulinsku rezistenciju i hormonalni disbalans, pre svega hormona leptina, koji je odgovoran za regulaciju apetita i osećaj sitosti.

Shutterstock/Africa Studio

Deca su sve gojaznija i već u ranom uzrastu imaju problem sa dijabetesom

Drugim rečima, dugotrajno sedenje pred ekranom ne samo da vodi ka gojaznosti, već remeti i prirodni balans u organizmu, otvarajući vrata razvoju ozbiljnih metaboličkih oboljenja.

I dok roditelji mahom smatraju da će dete izrasti i da će sportom kompezovati sedenje pred ekranom, na žalost nije tako. Istraživači su otkrili da ni uvođenje fizičke aktivnosti nije u potpunosti anuliralo štetne posledice koje su već nastale usled predugog gledanja televizije.

Metaboličke promene, posebno kada su praćene gojaznošću i nepravilnom ishranom, mogu ostati prisutne i nakon što se detetu ograniči vreme ispred ekrana. Drugim rečima prevencija je ključ.

Stručnjaci naglašavaju da su studije pokazale da nema razlike u stepenu rizika između dečaka i devojčica. Bez obzira na pol, duže sedenje pred ekranom jednako utiče na razvoj insulinske rezistencije i povećanje telesne mase.

Stručnjaci pozivaju roditelje da odmah reaguju i ograniče vreme koje deca provode pred ekranima i to ne samo ispred televizora, već i gledanje na tabletu, telefonu, video igrice...

Shutterstock/Shakirov Albert

Kombinacija loše ishrane i vreme provedeno ispred televizora može imati pogubne posledice po zdravlje deteta

Evo nekoliko korisnih saveta kako da detetu ograničite gledanje televizije, ali bez svađe sa njim i njegovih suza. 

  • Postavite dnevni raspored odnosno unapred odredite kada i koliko dugo dete može gledati crtaće ili igrati igrice
  • Zamenite ekran stvarnom igrom poput društvenih igra, crtanja, kuvanja, šetnje ili sporta
  • Uvedite rituale bez ekrana - recimo, večernje šetnje bez mobilnog telefona
  • Budite primer zato što deca uče iz ponašanja roditelja, ako vi stalno gledate u telefon, i oni će

Ne zaboravite da zdravlje i zdrave navike dece počinje kod kuće. Dijabetes tipa 2 više nije bolest rezervisana za starije zato što sve češće pogađa i decu, a prekomerno gledanje TV jedan je od tihiih krivaca koji se lako zanemare.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)