Poljubac je znak ljubavi, naklonosti i strasti, a prvi se pamti do kraja života. Međutim, nikome se neće svideti šta zaista stoji iza naše potrebe da se ljubimo. Naime, evolutivni psiholog Adrijano Lameira tvrdi da ljubljenje nema veze sa emocijama, već sa skidanjem vaški!
Da, dobro ste pročitali. Naime, Lameira tvrdi da je ljubljenje nastalo kao potreba, evolutivni instinkt, odnosno, oblik ponašanja koji je služio za negovanje drugih bića.
Lameira navodi da dokazi sugerišu kako ljubljenje nije signal ljubavi u ljudskom smislu. On veruje da je nekada bilo deo metode uklanjanja vaški.
- Ljubljenje predstavlja preživeli, degenerisani oblik primatskog negovanja koji je zadržao svoj izvorni oblik, kontekst i funkciju - objašnjava Lameira.
A pre nego što uzviknete: "fuj", setite se naših najbližih predaka - majmuna, i kako oni češkaju i čiste jedni druge.
Studija ponašanja majmuna pokazuje da je ljubljenje, u stvari, poslednja faza kontakta usana tokom negovanja, kada negovatelj uvlači ustima krzno ili kožu druge jedinke kako bi uklonio otpatke ili parazite.
Lameira procenjuje da su ljudi "počeli da se intimno ljube" pre otprilike četiri miliona godina, a najraniji zapis o ljubljenju može se pronaći u tekstovima iz Mesopotamije, koji su nastali oko 2500. godine pre nove ere.
- Kako je ljubljenje postalo intimni čin, ostaje nejasno. Potrebna su dalja istraživanja kako bi se objasnila veza između ljubljenja i želje za intimnim odnosima - zaključio je Lameira, prenosi Dejli Mejl (Daily Mail).
Komentari (0)