Brak i veze

ČASLAV SE OŽENIO ALBANKOM I NIJE MOGAO NI DA SANJA ŠTA ĆE ONA URADITI: Za sve sam verovao da će biti moguće, ali ovo nikako!

Mešoviti brakovi su uvek izazovniji, a evo s kakvim se sve teškoćama suočava par koji živi u mestu Skulanevo na Kosovu, gde ima svega 40 domaćinstava.

Slika Autora
byNevena Jakovljević

01.05.2025 14:35

ČASLAV SE OŽENIO ALBANKOM I NIJE MOGAO NI DA SANJA ŠTA ĆE ONA URADITI: Za sve sam verovao da će biti moguće, ali ovo nikako!
Schutterstock/Epov Dmitry

Mešoviti brakovi na Kosovu postaju sve češći, a ljubavna priča između Časlava i Leonore Todić iz Skulaneva je pravi primer takve veze. Ova ljubav traje više od deset godina i pokazuje da, uprkos izazovima, ljubav može da prevaziđe sve prepreke. Časlav - Srbin i Leonora - Albanka, dokaz su da se različite kulture mogu spojiti u harmoničnu celinu.

Leonora je, međutim, istakla da nije lako biti srpska snajka, što ukazuje na brojne izazove s kojima se suočava u svakodnevnom životu. Pre dve godine, u razgovoru za medije, ona je otvorila dušu i podelila svoja iskustva.

Časlav i Leonora su krunisanjem svoje ljubavi dobili dvoje dece - ćerku i sina. Njihova porodica se suočava sa životnim izazovima, žive skromno od minimalca i poljoprivrede. 

- U moju odluku niko nije mogao da se meša, ni pokojni roditelji, ni brat. Kada čovek odluči da se oženi, nije bitno žena koja je vere, nacije, bitno je da čovek živi kako treba, da Bog da porod, decu. Imam dvoje dece, živimo od minimalca, poljoprivrede, žena ne radi nigde - rekao je Časlav.

Prijatelji, komšije i članovi porodice su prihvatili Leonoru, ali problem koji postoji je tehničke prirode - ona čeka dokumenta već više od 10 godina i bez njih ne može da nađe posao i pomogne porodici. 

- Kada sam se udala nisam znala srpski jezik. Prva tri meseca bilo mi je teško, nisam znala šta me ljudi pitaju, ali nakon šest meseci već sam naučila, ne savršeno, ali sam dosta razumela. Za deset godina koliko sam ovde, sa komšijama nisam imala svađu, ili da mi neko prebaci što sam Albanka. Sa muževljevom platom jedva izlazimo na kraj, 250 evra je malo. Nemam ličnu kartu, pa ne mogu da radim, ni pri kosovskim, niti pri srpskim institucijama. Doskoro nisam imala ni zdravstvenu knjižicu, svaki pregled kod lekara morala sam da plaćam, tako je bilo i prilikom porođaja - ispričala je Leonora, prenosi "Stil".

Schutterstock/Epov Dmitry

Njihova ljubav je istinska uprkos svim razlikama 

Leonora ističe da nije lako biti srpska snajka, ali da se na sve privikla.

- Privikla sam se na običaje, slavim slavu, sve sam prihvatila, mesim pogaču, slavski kolač, takođe za Božić idem u crkvu, promenila sam i veru, to je jedan Bog, nema ih sto, iako sam bila muslimanka - rekla je ona.

A onda su ispričali kako je Leonora odlučila da promeni veru. 

- Kada sam se ženio nisam reko da hoću muslimanku, katolkinju ili srpkinju, to mi nije bilo bitno. Nisam je prisiljavao da promeni veru, to je želela sama. Nisam mogao da verujem da će veru da promeni, za sve ostalo sam bio siguran da će da prihvati - rekao je Časlav.

Imaju dvoje dece - Ognjena i Lenu. Novogodišnja dekoracija ne izostaje, ali poklona ispod jelke nije bilo.

Selo Skulanovo, nalazi se u blizini Lipljana. Nekada su u njemu bila 84 domaćinstva, a danas ih je svega 40, i u njima pretežno žive stariji ljudi.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)