Priča o Egipćanki Bahej Ali Sulejman je istinska demonstracija majčinske ljubavi i hrabrosti. Ova neustrašiva žena je spremna da uradi sve kako bi zaštitila svoju porodicu, čak i ako to znači prodaju svog bubrega da bi im obezbedila finansijsku sigurnost.
Ona se suočila sa teškim izazovima kada je njen suprug oboleo, a porodica se našla u finansijskoj nevolji. Da bi prehranila porodicu i pomogla suprugu, ona je preduzela neverovatne korake, uključujući i maskiranje u muškarca kako bi radila na teškim poslovima koji su tradicionalno smatrani isključivo muškim.
Priča o Bahej ističe snagu i neustrašivost majčinske ljubavi. Njena predanost porodici je neupitna, a njena hrabrost i odlučnost su inspiracija za sve koji čuju za njenu priču. Prodaja bubrega je ekstremna mera koju je Bahej preduzela kako bi obezbedila sredstva za porodicu. Ova odluka pokazuje koliko daleko je spremna da ide kako bi zaštitila svoje najbliže i koliko je jaka njena ljubav prema njima.
Egipatsko društvo je bilo zapanjeno kada je 2017. godine u popularnoj televizijskoj emisiji "90 minuta" prikazana životna priča Bahej Ali Sulejman. Ova hrabra žena je otvorila dušu i podelila sa javnošću neverovatnu sudbinu o tome kako je preuzela nezamislive mere da bi prehranila svoju porodicu usred siromaštva koje ih je ugrozilo. Da bi prehranila decu, Ali Sulejmanova je ošišala kosu, obukla mušku odeću i počela da radi tipično muške poslove, lažući poslodavce za svoje pol. Ova odluka nije bila laka, ali ni bezbedna, ali je Bahej je bila odlučna da zaštiti svoju porodicu po svaku cenu.
Ona je istakla da je borba za preživljavanje bila teška, ali da je majčinska ljubav bila njen glavni pokretač. U društvu gde su tradicionalni rodni stereotipi i dalje vrlo prisutni, ona je morala da se suoči sa osudama i predrasudama dok je obavljala poslove koji su smatrani "neprikladnim" za žene.
Njena priča je inspirisala mnoge ljude u Egiptu, ali i šire.
- Prvo sam počela da radim u građevinarstvu noseći veo - otkrila je ona, dodajući da je zbog toga imala mnogo problema.
Zato je bila primorana da preduzme ekstremne korake kako bi preživela u egipatskom gradu Beni Suef. Radila je na gradilištu prerušena u muškarca, a nakon smene vozila je tuk-tuk kako bi dodatno zaradila. Međutim, ključni izvor njenog prihoda, vozilo, zaplenila je policija zbog nedostatka važeće dozvole. Kako bi platila novčane kazne i povratila svoje vozilo, odlučila je da proda bubreg.
youtube/AlmasryAlyoum المصري اليوم
Opisala je kako je posle teške operacije vađenja bubrega bila veoma umorna i jedva je mogla da stoji. Istovremeno, njena porodica se suočavala s gomilanjem dugova i borbom za preživljavanje.
Nakon što je Baheina priča dospela u javnost vlasti Beni Suefa su najavile da će obezbediti sva sredstva za pristojan život za nju i njenu porodicu. Ubrzo su počele da se pojavljuju i priče o drugim ženama koje su imale istu ili sličnu sudbinu kao Bahej. Jedna od njih je i Sisa Abu Dao, koja je u vreme obelodanjivanja priče imala 65 godina, a više od četrdeset je živela kao muškarac kako bi izdržavala porodicu.
- Kada se žena odrekne svoje ženstvenosti, to je teško. Ali uradila bih sve za svoju ćerku. To je bio jedini način da se zaradi. Šta sam drugo mogla da uradim? Ne znam da čitam, ni pišem, porodica me nije poslala u školu, tako da je ovo bio jedini način - ispričala je Abu Dao svojevremeno.
Baheina hrabrost i neustrašivost su postale simbol borbe protiv siromaštva i nejednakosti. Njen primer je podigao svest o teškoćama sa kojima se suočavaju mnoge porodice u sličnim situacijama, istovremeno ističući važnost podrške i solidarnosti u zajednici.
Komentari (0)