Pesma koja je ostavila dubok trag u muzičkoj istoriji prostora bivše Jugoslavije, "Pluća su mi bolna", dugo je bila zabranjena u SFRJ. Ova pesma nosi mračnu tajnu, a njeno zabranjivanje je naredio Josip Broz Tito usledilo je nakon niza tragičnih događaja, uključujući veći broj samoubistava. Danas, "Pluća su mi bolna" se smatraju jednom od najtužnijih pesama ikad napisanih na jezicima sa naših prostora, i služi kao snažno svedočanstvo o životu i delu njenog autora, Dragiše Nedovića.
Dragiša Nedović nije poznat samo po "Pluća su mi bolna", već je ostavio značajan trag u muzičkoj kulturi kroz mnoge druge pesme. Pisao je i poznatu pesmu "U lijepom starom Višegradu", koja evocira nostalgiju, kao i veoma popularnu "Stani, stani Ibar vodo". Pored toga, njegovo stvaralaštvo obuhvata pesme kao što su "Kome šumiš, oj Moravo", "Na Moravi vodenica stara", "Šumadijo rodni kraju", "Beograde, grade na Dunavu", i mnoge druge. Njegov opus svedoči o bogatom muzičkom nasleđu koje je ostavio iza sebe.
Po povratku u Kragujevac nekoliko godina po okončanju rata, tačnije 1950. saznao je da je oboleo od tuberkuloze. Tada je i napisao pesmu "Pluća su mi bolna" čiji tekst glasi:
Pluća su mi bolna, zdravlja više nemam
Živeću još danas, a možda i sutra
A onda zauvek, zbogom moj živote
Nije meni žao, bednoga života
Jer ja sreće nikad, osetio nisam
Samo bol i patnja, gorke suze lio
U životu svome, srećan nisam bio.
Pesma koju je prvi izveo Zaim Imamović ostavila je snažan utisak na publiku, izazivajući duboke emocije i reakcije među slušaocima. U to vreme, pesma je postala toliko moćna da je dovela do zabrinjavajućeg fenomena - veliki broj samoubistava među ljudima obolelim od tuberkuloze zabeležen je širom Jugoslavije.
Credit: Sven Simon / United Archives / Profimedia
Komentari (0)