Nedavno se postavilo pitanje koje kruži internetom, a to je da li je bacanje bidermajera na svadbama zapravo deo sujeverja. Tradicionalno bacanje svadbenog buketa, nastalo u Engleskoj, ima svoje korene u verovanju da će osoba koja uhvati deo nevestinog cveća biti blagoslovena srećom i bogatstvom. Do danas je ova tradicija sačuvana, a veruje se da će ona koja uhvati buket biti i sledeća mlada.
Međutim, postavlja se pitanje da li je bacanje buketa prikladno za hrišćanska venčanja? Budući da ovaj običaj nema osnova ni u jednoj religiji i zasniva se isključivo na sujeveru, mnogi hrišćanski vernici ga smatraju nepoželjnim.
Ipak, na ovdašnjim venčanjima ustalilo se koliko stranih, toliko i domaćih verovanja, a sva nađu svoje mesto baš na dan svadbe.
Međutim, iskreni vernici, navodno, razmišljaju o značenju pojedinih običaja i izbegavaju one koje bi goste mogli da posrame na bilo koji način. Iako je bacanje buketa za mnoge zabavan trenutak, to može biti i izvor neprijatnosti za goste koji su dugo sami. Podsticanje devojaka da se takmiče za buket može izazvati nelagodnost ili ih podsetiti na osećaj usamljenosti. Umesto toga, venčanje bi trebalo da bude prilika za zajedničku radost i slavlje sa svima prisutnima, bez dodatnog pritiska i potencijalnih neprijatnosti.
Iako bacanje bidermajera na venčanju ima korene u praznoverju i tradicionalnim verovanjima, kasnije se običaj transformisao u bacanje buketa kako bi se prenela sreća na onu osobu koja ga uhvati. Danas se najčešće smatra simboličnim gestom koji obećava da će osoba koja ga uhvati biti sledeća koja će se udati.
Inače, ima i toga da se mnogi parovi često odlučuju za ovu tradiciju više iz zabave nego iz sujeverja.
Komentari (0)