Letnje osveženje u bazenu ili na moru za mnoge je omiljeni deo godine, ali ono što vam donosi uživanje istovremeno može i naneti štetu vašim zubima i kosi. Dok uživate u plivanju, vaši zubi dolaze u kontakt sa hemikalijama i mineralima iz vode, koji mogu ostaviti ozbiljne posledice na vaše oralno zdravlje.
Dr Gizem Sejmenoglu iz klinike Longevita Dental upozorava na pojavu poznatu kao "plivački kamenac“ (swimmer’s calculus), koja je češća kod onih koji često provode vreme u bazenima koji su prepuni hlorom.
- Redovni plivači treba da budu svesni nakupljanja kamenca na zubima izazvanog hlorom, što nazivamo još i plivačkim kamencem. To nije razlog za brigu ako u bazenu provodite oko sat vremena dnevno. Međutim, ako ste neko ko pliva 3 do 4 sata svakog dana, to bi mogao postati problem - objasnila je dr Gizem Sejmenoglu.
Shuterstock/Svitlana Hulko
Kamenac se formira kada hlor u vodi reaguje sa pljuvačkom i dovodi do stvaranja čvrstih mineralnih naslaga koje se teško uklanjaju, a koje ostavljaju žute ili smeđe mrlje na zubima. Da biste to sprečili, savetuje se da usta isperete običnom vodom odmah nakon izlaska iz bazena. Međutim, ne preporučuje se da perete zube odmah nakon plivanja.
- Nikako ne treba da perete zube odmah nakon plivanja jer su vam zubi prekriveni hlorom. Prvo ih isperite, a zatim sačekajte oko 30 minuta pre nego što ih operete - dodaje dr Gizem Sejmenoglu.
Ovaj postupak štiti gleđ i sprečava dodatno taloženje kamenca. Iako se bazeni najčešće povezuju sa problemima sa zubima, morska voda može negativno uticati na vašu kosu.

Shuterstock/DenisProduction.com
Dr Abdulazis Balvi iz klinike Elither Klinik upozorava da morska so, zajedno sa suncem i vetrom, može dovesti do suvoće, lomljenja i iritacije temena.
- Morska voda sadrži visoku koncentraciju soli, koja može negativno uticati na zdravlje kose na više načina. Ona izvlači vlagu iz dlake i temena, što dovodi do suvoće, lomljivosti i iritacije kože glave - objašnjava dr Abdulazis Balvi.
Iako morska voda sama po sebi ne izaziva direktno opadanje kose, često izlaganje bez adekvatne nege može narušiti ravnotežu temena, izazvati suvoću i dodatno oslabiti već oštećenu kosu, naročito kod onih koji imaju farbanu kosu.
freepik
-To može dovesti do povećanog lomljenja kose, a ako je iritacija temena ozbiljna, može doći i do privremenog opadanja. Ovi efekti su izraženiji ako se ne održava redovna nega kose i temena glave - dodaje Abdulazis Balvi.
Kako biste zaštitili i kosu i zube tokom letnjih meseci, stručnjaci preporučuju sledeće
- ispirajte usta običnom vodom odmah nakon plivanja
- ne perite zube odmah po izlasku iz bazena, sačekajte najmanje 30 minuta
- kosu ispirajte svežom vodom pre i posle kupanja
- koristite hidrirajuće maske i regeneratore s aloe verom, hijaluronom ili arganovim uljem
- nosite kapu za plivanje ili šešir kao fizičku zaštitu od sunca i slane vode
- razmislite o korišćenju šampona za dubinsko pranje bez sulfata jednom do dvaput nedeljno
Leto je vreme opuštanja, ali i period kada se zubi i kosa lako mogu naći na udaru. Uz par jednostavnih koraka, možete uživati u vodi bez bojazni od neprijatnih posledica.
Komentari (0)