Doktorka Marija Rovčanin je naučni saradnik i specijalista ginekologije i akušerstva na Klinici za ginekologiju i akušerstvo "Narodni front" u Beogradu. Njen istraživački rad "Uticaj bavljenja fizičkom aktivnošću tokom trudnoće na ishod vaginalnog porođaja i mentalno zdravlje zdravih žena" objavljen je u časopisu "Depression and anxiety". Rad se bavi uticajem sprovođenja fizičke aktivnosti tokom trudnoće na prevenciju, odnosno pojavu simptoma postporođajne depresije.
Dr Rovčanin je upravo za ovaj rad osvojila najprestižniju regionalnu nagradu u medicini, "International Medis Awards for Medical Research", u javosti poznatiju kao "medicinski Oskar", o čemu je govorila za Srećnu republiku.
- Čast mi je što je međunarodna stručna komisija prepoznala važnost ove teme. Zahvalana sam što mi je omogućeno da ovo istraživanje sprovedem u Srbiji. Zahvaljujem i klinici gde radim, a gde je istraživanje i sprovedeno, GAK "Narodni front". U radu sam se bavila uticajem sprovođenja fizičke aktivnosti tokom trudnoće na pojavu simptoma postporođajne depresije - objašnjava doktorka za Srećnu republiku.
Dr Rovčanin smatra da se u svetu o mentalnom zdravlju dosta govori, a najzad sve više i kod nas. Ključni motiv za izbor baš ove teme bio je podizanje svesti o postporođajnoj depresiji i akcentovanje na preventivne metode lečenja, gde spada i fizička aktivnost. Ona navodi da u Srbiji od postoporođajne depresije pati između 10 odsto do 21 odsto porodilja.
- Fizička aktivnost predstavlja najdelotvorniji i najjeftini nefarmakološki oblik lečenja koji se može primeniti na gotovo svakog. Dokazano je da fizička aktivnost delotvorno utiče na mnoga, pre svega hronična stanja, gde spadaju bolesti metabolizma, na primer šećerna bolest, tu su i bolesti srca, krvnih sudova, pluća i disajnih puteva, različiti poremećaji muskoloskeletnog sistema, malignih bolesti i mentalnih poremećaja. Vežbanje povoljno utiče i na postporođajnu depresiju, podižući nivo dopamina, serotonina, noradrenalina - ističe dr Rovčanin.
Shutterstock
Naša sagovornica je istakla šta je zapravo postporođajna depresija i koji su njeni znaci.
- To je ozbiljno i po život opasno stanje, pri kojem žene osećaju tugu, krivicu, bezvrednost i opterećene su mišlju da će povrediti sebe ili svoje dete. Simptomi mogu biti blagi, umereni do izraženi. Pacijentkinje navode da se osećaju prazno, bezvoljno, preovladava osećaj pesimizam, melanholija, postoji poremećaj kvaliteta sna. Može doći i do nesanice, gubitka apetita, smanjenja libida, do gubitka volje za svakodnevnim aktivnostima, a nekad i do zanemarivanja deteta - zaključuje dr Rovčanin.
Šta predstavlja alarm za medicinsko osoblje kod ovakvih pacijentkinja, zbog čega je bitan apel za pomoć kod ovakvih stanja, kao i podizanje svesti o ovom poremećaju mentalnog zdravlja, pogledajte na celom video snimku ovde.
Vladimir Lukić
Komentari (0)