Čuveni japanski lekar Šigejaki Hinoharaum ro je 18. maja 2017. godine u 105. godini, a u nasleđe čitavom svetu ostavio je veoma vredna saznanja o tajni srećnog i dugovečnog života. U svojoj zemlji bio je izuzetno cenjen i poštovan, a pored običnog naroda poštovala ga je i japanska carica. On je pomogao i u uspostavljanju medicinskih pravila, zahvaljujući kojima su Japanci postali jedan od najdugovečnijih naroda na svetu. Gotovo do smrti, doktor Hinohara je radio u bolnici, lečio pacijente i predavao studentima na fakultetima. Kako je često isticao ovaj lekar, naše misli, stavovi, uverenja i percepcije oblikuju našu stvarnost, samim tim i zdravlje. Ako je moguće da su naše misli tako moćne, zašto ih onda ne bismo iskoristiti za ozdravljenje i kvalitetniji život?
Ovo je 10 pravila slavnog japanskog lekara za srećan i dugovečan život.
1. Osećati se dobro
Ako se osećate dobro, privlačite dobru energiju. Ništa vam ne vredi zdrava ishrana i dovoljno sna ako se osećate loše. Jednostavno, radite sve ono što čini da se osećate dobro. Previše pravila zamara ljude.
- Svi se sećamo kako smo kao deca, zabavljajući se, često zaboravljali da jedemo ili spavamo. Verujem da možemo da zadržimo taj stav i kao odrasle osobe - govorio je čuveni lekar.
2. Čuvajte se gojaznosti
Doktor Hinohara stalno je naglašavao da 100. godinu dožive osobe koje nemaju višak kilograma, pa zato treba paziti na težinu i fizičku kondiciju. Ne treba biti opterećen zdravom ishranom, mnogo je važnije da budete umereni i da se ne prejedate. Njegov doručak sastojao se od šolje kafe, čaše mleka i ceđene narandže, u koju bi sipao kašičicu maslinovog ulja. Doktor je verovao da je ovo ulje odlično za krv i kožu.
Shutterstock
3. Planirajte unapred
Uvek je imao plan aktivnosti za godinu unapred, a čak je i planirao i mnogo dalje u budućnost. Recimo, izuzetno se radovao Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. Nažalost, nije ih doživeo, ali njegov stav prema životu i planovima govori koliki je bio optimista, što je isto veoma važna stavka za dugovečnost.
4. Ne morate u penziju ako ne želite
Ako osoba želi da ode u penziju, naravno da je to u redu. Onda se može posvetiti stvarima koje voli da radi, a za koje nije imao vremena kao mlad. Ali ako ne želite u penziju i osećate da se još možete baviti svojom profesijom i uživati u tome, tako i učinite. Doktor Hinohara je nakon 65. godine počeo da volontira, predaje i obilazi pacijente. Radio je i po 18 sati dnevno i uživao u svakom minutu.
5. Podelite znanje s drugima
Ne budite sebični. Podučavajte druge ljude onome što ne umeju da rade. Doktor Hinohara bi godišnje održavao oko 150 predavanja. Predavao je svima, od dece u školi, do ozbiljnih preduzetnika i doktora. Uvek je stajao u toku predavanja, koja su ponekad trajala satima, a imao je običaj da kaže kako ga stajanje čini snažnijim.
6. Ne verujte baš u sve što kažu doktori
I doktori su samo ljudi. Vaše je pravo da čujete mišljenja različitih doktora. Hinohara je smatrao da doktori ne mogu izlečiti svaku bolest i svakog pacijenta. Predlagao je ljudima da, kada im doktor prepiše terapiju ili neki pregled, postave pitanje da li bi to isto preporučio članovima porodice. Verovao je da životinje i muzika imaju veliki uticaj u ozdravljenju i to mnogo veći nego što zvanična medicina priznaje.
shutterstock.com
7. Zaboravite na lift
Kako biste ostali zdravi i vitalni, uvek i svuda idite stepenicama i trudite se da sami nosite prtljag. Upravo tako je činio doktor Hinohara. On je celog života išao stepenicama i uvek po jednu preskakao. Stepenice i hodanje su svakodnevna vežba za vaše srce i telo.
8. Inspiracija za svaki dan
Čitajte, pronalazite nove pisce koji će vas inspirisati, slušajte muziku, uživajte u likovnoj umetnosti, putujte, šetajte u prirodi...
9. Kako se nositi sa bolom
Najefikasniji način da zavarate bol je zabava. Kada se dete udari, plakaće sve dok mu pažnju ne zaokupira nešto drugo. Tada će zaboraviti na bol. Tako treba da rade i odrasli ljudi. Oni koji se šale na račun svojih tegoba, koje su neminovne s godinama, duže žive od onih koji se stalno žale i prepuštaju bolu. Doktor Hinohara je smatrao da bi u bolnice trebalo dovesti terapijske pse i ostale životinje, kao i puštati muziku koja će pomoći pacijentima da se lakše nose s bolom.
10. Ne gomilajte materijalne stvari
Ne trošite vreme na gomilanje materijalnih stvari. Većina njih su potpuno bespotrebne, ne služe ničemu, a nijednu od njih nećete moći da ponesete sa sobom kada napustite ovaj svet, govorio je doktor Hinohara.
Komentari (0)