U sezoni gripa, kada svi kašlju, bore se sa temperaturom i curenjem nosa, važno je pre svega znati protiv čega se borite. Doktor Branimir Nestorović, pulmolog, navodi da je najbolji način zaštite detaljno pranje ruku, kao i da ćete virus najbolje "ubiti" tako što ćete odeću odmah skinuti kad dođete kući i ostaviti je sat vremena na terasi.
- Iako ste sigurno mnogo puta u životu za sebe rekli da imate grip, to u većini slučajeva nije bilo tako. Samo jednom u deset godina čovek može da oboli od gripa. Otprilike četiri-pet puta u životu. Ovo ostalo su bolesti koje liče na grip, najčešće prehlade – uverava ovaj lekar i dodaje da je priča o gripu uvek malo „naduvana” i da svi moraju da dobiju određeni broj infekcija u životu, ali da je u retkim slučajevima u pitanju pravi grip.
Inače, u Srbiji je trenutno na snazi alarm zbog prevelikog broja pacijenata koji se lekaru javljaju zbog gripa, koji bukvalno kosi i tera ljude na ležanje i neizlaženje iz kuće.
Šta moramo da uradimo da ne bismo dobili grip?
Profesor Nestorović kaže da je najvažnije da se ruke peru detaljno i što češće. Prema njegovim rečima, virusi koji izazivaju ovu bolest su zimski, navikli na hladnoću jer imaju izvesni omotač koji ih štiti, pa ispod nule mogu da žive čitav sat, dok leti, koliko god jezivo zvučalo, opstaju čak 10 sati.
![](/data/images/2025-02-01/53558_grip_orig.png?t=1739546830)
Shutterstock
- Međutim, kada ljudi borave u zatvorenom, kada su blizu jedni drugima, u prevozu čak i preblizu, virus se prenosi tako što neko kine i iskašlje se. Nevolja je što bacil ostaje na predmetima u okolini, odeći, koje neko onda dodirne rukom i sebe "časti" virusom. Protrlja li samo oko tim prljavim rukama u svoj organizam može da unese virus. S obzirom na to da virusi ostaju i na garderobi, preporučljivo je po dolasku kući skinuti garderobu i ostaviti je sat vremena napolju, na hladnom. To će viruse uništiti i bez asepsola - tvrdi poznati pulmolog.
Nedoumicu da li su ruke oprane sapunom čiste profesor razrešava objašnjenjem da sapuni, posebno tečni, mogu da budu leglo bakterija, što znači da bi dobro bilo pribegavati i dezinfekciji. Pseudomonas, najgora bakterija koje ima u bolnicama, primer je neprijatelja zdravlja koji odlično "živi" u tečnom sapunu, pa je i u zdravstvenim ustanovama i kod kuće bolje izbegavati ga. Postoje i gelovi za dezinfekciju ruku pa bi ih trebalo kombinovati sa sprejevima kojima se prska vazduh.
![](/data/images/2025-01-25/52714_shutterstock-2083513399_orig.jpg?t=1739546830)
Shutterstock
Opasnost od kijanja.
Nameće se pitanje kako da kinete, a da ne zaraziti sve oko sebe.
- Čestice lete i šest metara kada se neko nakašlje iz sve snage. Velika brzina i odlična prilika za sejanje zaraze. Vrlo je korektno da oni koji osete da će kinuti urade to u papirnu maramicu i, naravno, odmah je bace u korpu, bez čuvanja po džepovima. Najviše su od virusa gripa ugroženi najmlađi i najstariji. Bebi ili starijoj osobi grip može doneti mnogo više problema nego nekom momku u punoj snazi. Uostalom ima primera da se od gripa umire, nije to nešto novo i neočekivano, posebno ako je pacijent opšteg lošeg zdravstvenog stanja pa ga je još sustigao i virus gripa – podseća profesor Branimir Nestorović i dodaje da treba što više smanjiti udisanje hladnog vazduha.
Shutterstock
- Udisanje svežeg vazduha rashlađuje sluzokožu nosa i ona postaje prijemčiva za viruse. Dakle, šal preko lica dobro dođe - istakao je naš čuveni doktor.
Prema njegovim rečima, najbolje je kloniti se česte upotrebe kapi za nos jer one neće posle nekog vremena više ni delovati, kao i uzimanje multivitamina.
Nestorović preporučuje da se jedu jabuke, paprike, kupus, tamno voće, aronija, borovnica, ribizle i maline.
- Srbi najviše greše kada grip leče antibioticima, što je besmileno jer ovo je virusna infecija. Takođe, kafa je sjajna u skidanju temperature - zaključio je Nestorović u emisiji "RTS Ordinacija".
Komentari (0)