Moderne četkice za zube rade mnogo više od čišćenja zuba i osvežavanja daha. Ali, većina ljudi i dalje koristi običnu četkicu umesto električnog uređaja. Prema izveštaju kompanije Mintel za analizu potrošačkog marketinga iz 2022. godine, 41 odsto odraslih kaže da je koristilo električnu četkicu za zube u poslednjih šest meseci, u poređenju sa 58 odsto onih koji su koristili ručnu.
Koju bi trebalo da izaberete
Stomatolozi ističu da svaka ima svoje prednosti i nedostatke i da lične preferencije i faktori kao što su godine i opšte zdravlje mogu igrati ulogu u tome koja vrsta četkice za zube je najbolja.
Šta god da koristite stomatolozi se slažu da je pranje zuba u trajanju od 2 minuta, dvaput dnevno, najefikasniji korak koji možete preduzeti za oralno zdravlje.
Ovo pomaže da se otarasite bakterija i plaka, koji se lepi za zube. Kada se nakuplja plak, on dalje može izazvati karijes, kao i bolest desni.
Da li električne četkice za zube bolje čiste
Jedna od sveobuhvatnijih analiza na ovu temu - pregled studija iz 2014. - dala je električnim četkicama za zube blagu prednost u odnosu na obične i to kada je u pitanju čišćenje plaka.
Istraživači su pregledali 56 kliničkih ispitivanja pranja zuba kod više od 5.000 odraslih i dece i otkrili da su ispitanici koji su koristili električnu četkicu smanjili plak za 11 odsto nakon jednog do tri meseca i 21 odsto nakon tri meseca ili više, u poređenju sa onima koji su koristili ručnu četkicu.
Istraživači su, takođe, otkrili da su korisnici električnih četkica za zube imali smanjenje gingivitisa (bolesti desni). Nemačka studija objavljena 2019. godine takođe je otkrila da su električne četkice za zube efikasnije za zdravlje desni.
Da li električna četkica šteti zubima
Električne četkice za zube mogu biti veoma snažne, što objašnjava zašto mogu da urade tako temeljan posao kada je reč o skidanju naslaga sa zuba.
Studija iz 2017, objavljena u časopisu PLOS One, otkrila je da električne četkice za zube češće brišu dentin - tkivo koje se nalazi direktno ispod zubne gleđi, koje tako može postati izloženo kada se gleđ istroši ili desni povuku. Abrazije dentina povećavaju osetljivost zuba i mogu povećati rizik od karijesa.
Za studiju istraživači su uzeli uzorke dentina sa zuba, a zatim koristili mašinu koja je simulirala efekte osam i po godina pranja zuba. Otkrili su da zvučne četkice za zube izazivaju najviše abrazije dentina, praćene oscilacijom, a da ručne četkice za zube – posebno one sa naboranim vlaknima – najmanje.
Druga simulirana studija četkanja imala je nešto drugačije rezultate. Utvrđeno je da ručne i električne četkice za zube imaju slične efekte na neoštećenu gleđ, ali da na istrošenu gleđ, ručno četkanje zuba više abrazira dentin.
Ali postoji važno upozorenje: u ovoj studiji, simulacija ručnog četkanja koristila je mnogo više sile nego simulacija sa električnom četkicom. Stručnjaci kažu da suviše nasilno pranje bilo kojom vrstom četkice za zube može povećati verovatnoću recesije desni i oštećenja zubne gleđi, piše "Consumer Reports".
Komentari (0)