Dijeta sa suvim šljivama postala je popularna među osobama koje žele brzo da izgube 2-3 kilograma za samo nekoliko dana. Ova dijeta je izuzetno jednostavna, ali je važno napomenuti da se pre primene bilo kakvih restrikcija u ishrani, uključujući i dijetu sa suvim šljivama, treba konsultovati sa lekarom.
Dijeta sa suvim šljivama se zasniva na konzumiranju ovog suvog voća u određenim količinama tokom dana. Suve šljive su poznate po visokom sadržaju vlakana, ali i prirodnim šećerima. Ovo voće može pomoći u regulisanju varenja i osećaju sitosti, što može doprineti smanjenju unosa kalorija tokom dana. Takođe, suve šljive su bogate antioksidansima i drugim hranljivim materijama, što ih čini korisnim dodatkom ishrani.
Plan ishrane za 1 dan
Doručak: 6 suvih šljiva
Užina: 1 jabuka
Ručak: 1 kuvano jaje i 1 viršla
Užina: isto kao ručak
Večera: čaša jogurta
Preporučuje se samo potpuno zdravim osobama i to za vremenski period ne više od 3-5 dana. Obavezna ja svakodnevna fizička aktivnost u trajanju od najmanje 15-20 minuta. Ako se pravilno sprovodi, gubi se oko 1 kg dnevno, piše "Stetoskop".
Bogate zaštitnim biljnim jedinjenjima
Suve šljive su bogate biljnim jedinjenjima zvanim polifenoli, a neke studije sugerišu da ih šljive i suve šljive sadrže više nego dvostruko više od drugog voća, kao što su nektarine i breskve.
Za zdravlje kostiju
Uključivanje suvih šljiva u ishranu može biti korisno za održavanje zdravih i jakih kostiju. Studije pokazuju da suve šljive jačaju kosti.
Za zdravlje srca
Suve šljive su posebno bogate rastvorljivom vrstom vlakana zvanom pektin, koji može pomoći u balansiranju nivoa holesterola. Međutim, nisu samo vlakna korisna. Čini se da zaštitna antioksidativna svojstva suvih šljiva pomažu u snižavanju krvnog pritiska. One su i bogate vitaminima i mineralima, posebno visokim nivoom kalijuma, piše "Good food".
Dijabetes tipa 2
Konzumiranje voća u celom obliku, kao što je suve šljive, povezano je sa smanjenim rizikom od dijabetesa tipa 2. Postoji niz objašnjenja za ovo, uključujući njihov visok sadržaj vlakana, njihove bogate fitohemijske nivoe i doprinos mikronutrijenata. Štaviše, uprkos slatkom ukusu, suve šljive zapravo ne izazivaju tipičan porast šećera u krvi i insulina koji doživljavamo nakon što jedemo drugu hranu slatkog ukusa.
Proces starenja
Suve šljive mogu pomoći u usporavanju procesa starenja. One to čine zahvaljujući izuzetno visokim nivoima polifenola; smatra se da su ova biljna jedinjenja na nivoima dvaput većim od nivoa drugog voća i povrća.
Komentari (0)