Emili Morton iz Australije suočila se sa dijagnozom atipične trigeminalne neuralgije, bolesti koja je prema mnogim izvorima opisana kao najbolnija na svetu. Ona je sredinom svojih dvadesetih godina osetila prvi, neočekivani simptom - intenzivni bol u zubima, što je bio tek početak njenog teškog boravka sa ovom retkom i bolnom bolešću.
Emili, koja je tada započela zajednički život sa suprugom Endijem, primetila je konstantnu bol u zubima. Nakon što je posetila stomatologa, koji nije našao uzrok, bol se ubrzo proširila na celo lice. Najjednostavniji pokreti poput osmeha, govora ili jela izazivali su električne udare kroz obe strane lica, a bol je bio toliko snažan da ga je uporedila sa udarom groma.
- Kao da vam zubarska bušilica radi na svakom zubu 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji, a vi ne možete zaustaviti taj bol - opisivala bi ova mlada žena.
Prema klinci Majo (Mayo Clinic), trigeminalna neuralgija izaziva veoma intenzivan bol nalik električnom šoku, obično na jednoj strani lica, a uzrokovana je iritacijom trigeminalnog nerva koji prenosi signale između lica i mozga. Kod Emili, međutim, bol nije bio ograničen samo na lice, već se proširio i na celo telo.
Nakon niza lekarskih konsultacija, ovoj nesrećnoj ženi je dijagnostikovana atipična trigeminalna neuralgija, retka varijanta klasične bolesti koju je izuzetno teško lečiti. Dok je za klasičnu verziju dostupno nekoliko lekova, Emili nije pronašla odgovarajući tretman. Uprkos velikim troškovima za putovanja i konsultacije, uzrok i efikasan lek ostaju nepoznati. Zbog neizdrživih bolova, ona više nije u mogućnosti da radi, a primorana je i da živi sa majkom.
U Australiji se trenutno istražuje neurohirurška metoda, MRI vođeni fokusirani ultrazvuk, koja bi mogla prekidati bolne signale u mozgu. Međutim, cena ove intervencije iznosi više od 40.000 australijskih dolara, uključujući troškove putovanja i rehabilitacije. Da bi prikupila potrebna sredstva Emillina sestra je pokrenula kampanju na GoFundMe, koja je do kraja decembra prikupila više od 23.720 australijskih dolara.
Emili je zahvalna na ogromnoj podršci koju je primila. Iako se suočava sa teškom borbom, ona ne gubi nadu i veruje u naučni napredak koji bi joj mogao doneti olakšanje.
- Ako istraživanje dovede do izlečenja, želim da postanem zagovornica osoba sa "nevidljivim bolestima". Želim da tim ljudima pokažem da nisu sami i da nauka napreduje - poručila je ona, a o tome piše i portal Junilad (Unilad).
Komentari (0)