O tajnama dugog života se raspravlja već vekovima, ali sada bismo mogli imati mali uvid u to šta on zaista podrazumeva, budući da oni koji se smatraju najstarijim živim osobama otkrivaju na koji način je njima uspelo da dostignu godine koje imaju. Jedno od najnovijih vanrednih iskustava je sa čitavim svetom podelio trenutno najstariji čovek na Zemlji, koji je upravo napunio 112 godina.
Žoao Marinjo Neto je prošle nedelje zvanično proglašen najstarijim čovekom na svetu, pošto je Ginisova knjiga rekorda objavila tragičnu smrt njegovog prethodnika, Džona Tinisvuda. On je preminuo u dobi od 112 godina. Budući da je Žoao odrastao na farmi, tvrdi da je uvek konzumirao jednostavnu hranu, birajući lokalne, sveže namirnice i izbegavajući ultraprerađene proizvode.
U intervjuu za brazilsku TV novinsku kuću Fantastiko (Fantastico), on je otkrio da je imao veoma srećan život, te da ne pamti da je ikada bio bolestan.
- Bio sam veoma zdrav, imao sam sve. Imao sam stoku da pravim sir, ali i sveže voće i povrće - istakao je ovaj starac.
Njegov koordinator u staračkom domu mu je preneo da je sada postao najstariji muškarac na svetu. Kasnije je prokomentarisao i Žoaov izbor u ishrani, dodajući da je on primer drugima da je život vredan življenja.
- Ono što najviše voli je kafa ujutru, voće, žuti šećer i piletinu iz slobodnog uzgoja - rekao je Edgar, jedan od zaposlenih u staračkom domu.
Mnoga istraživanja su potvrdila da su upravo ova tri proizvoda - kafa, piletina i voće povezani sa potencijalnim prednostima za zdravlje srca. Na primer, prošle godine su naučnici potvrdili da se rizik od oboljevanja od kardiovaskularnih bolesti, ali i moždanog i srčanog udara, značajno smanjuje ukoliko se crveno ili prerađeno meso zameni živinom, piše Miror (Mirror).
U međuvremenu, jedna studija iz 2018. otkrila je da svaka šolja kafe smanjuje rizik od dijabetesa tipa dva za 6 odsto. Takođe, drugo istraživanje iz iste godine je takođe utvrdilo da je tri do pet šoljica kafe dnevno povezano sa zapanjujućim smanjenjem rizika od kardiovaskularnih bolesti za čak 15 odsto. Ti impresivni rezultati dolaze u vreme kada su kardiovaskularne bolesti vodeći uzročnik smrti u čitavom svetu - svake godine od njih umre oko 17,9 miliona osoba, pokazuju podaci Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Međutim, ključno je zapamtiti da je definisanje zdrave ishrane složeno, budući da se stalno razvijaju nova istraživanja. Naime, iako se kafa često hvali zbog zdravstvenih prednosti, ona, takođe, može imati potencijalne nedostatke, uključujući povećan rizik od napada panike i privremenih skokova krvnog pritiska. Zbog toga stručnjaci često savetuju da bilo koju hranu i piće konzumirate umereno.
Komentari (0)