Herpes je jedan od onih virusa koji mogu da budu neprijatni, stalno prisutni i teško ih se otarasiti, ali nova istraživanja ukazuju na to da bi on mogao biti više od uobičajene smetnje – može biti i znak upozorenja na demenciju.
Iako se herpes simplex tip 1 (HSV-1) najčešće povezuje sa bolnim ranicama na usnama, švedski naučnici su otkrili iznenađujuću povezanost između ovog virusa i povećanog rizika od razvoja demencije.
U novoj studiji objavljenoj u Journal of Alzheimer’s Disease u decembru 2023. godine, istraživači sa Univerziteta Upsala proučavali su više od 1.000 starijih osoba tokom 15 godina. Njihova analiza pokazala je da ljudi koji su bili zaraženi HSV-1 imaju dvostruko veće šanse da razviju demenciju u poređenju sa onima koji nisu nosioci ovog virusa.
Virus u nervnom sistemu
Iako još nije potpuno jasno zašto postoji veza između HSV-1 i demencije, naučnici smatraju da bi razlog mogao biti u tome što ovaj virus ostaje skriven u nervnom sistemu tokom celog života. Ponekad, bez upozorenja, može doći do izbijanja, što izaziva upalu u nervnom sistemu, oštećujući delikatno tkivo mozga. Teorija sugeriše da bi ove ponovljene upale mogle doprineti promenama u mozgu, poput gubitka pamćenja, raspada moždanog tkiva i konfuzije, koji su karakteristični za demenciju.
Iako je HSV-1 bio u centru pažnje, to nije jedini virus koji se povezuje sa povećanim rizikom od demencije. Slične studije povezale su i virus varičela-zoster s promenama u zdravlju mozga. Ipak, stručnjaci naglašavaju da su dokazi još pomešani, a neka istraživanja nisu uspela da pronađu snažnu vezu između ovih virusa i kognitivnog opadanja.
Da li herpes uzrokuje demenciju?
U studiji švedskih istraživača, koja je pratila 1.002 osobe starije od 70 godina, čak 89% onih koji su razvili demenciju nosilo je HSV-1. U poređenju sa grupom koja nije razvila demenciju, koja je imala 82% zaraženih, istraživači su zaključili da je rizik od razvoja neurodegenerativnih bolesti dvostruko veći kod osoba sa HSV-1. Međutim, oni napominju da studija ima svoja ograničenja, uključujući nemogućnost uzimanja u obzir svih faktora poput starosti, lekova, bolesti srca i dijabetesa.
Iako su ovi nalazi zabrinjavajući, stručnjaci nisu potpuno uvereni u uzročnu povezanost između herpesa i demencije. Dr Jagan Pilai, kognitivni neurolog sa Klivlendske klinike, ističe da su dokazi zasad nedovoljni da bi se zaključilo da herpes uzrokuje demenciju. Takođe, dr Monika Gandi, specijalista za zarazne bolesti sa UC San Francisco, upozorava da je herpes vrlo česta infekcija, dok su stope demencije znatno niže, što sugeriše da možda nema direktne veze između ova dva stanja.
Komentari (0)