Dete

ZAŠTO SE BEBA OTKRIVA DOK SPAVA? Pedijatri imaju objašnjenje za ovu pojavu i roditeljima poručuju: Samo ovo SMETE da uradite!

Mame i tate su najčešće uplašene da će se njihovi mališani prehladiti, pa ih utopljavaju više nego što treba, a evo šta je prava stvar.

01.02.2025 07:30

ZAŠTO SE BEBA OTKRIVA DOK SPAVA? Pedijatri imaju objašnjenje za ovu pojavu i roditeljima poručuju: Samo ovo SMETE da uradite!
Tatyana Tomsickova / Alamy / Alamy / Profimedia

Svaka majka koja ima bebu i malo dete srela se sa istim problemom - usred noći ono sa sebe skida pokrivač i spava potpuno nepokriveno. I koliko god puta da pokrijete svog mališana ono će ponovo skinuti ćebe sa sebe. U strahu da im se dete ne prehladi mame će nastaviti da pokrivaju bebu, iako ona to ne želi.

Kako su objasnili pedijatri, za ovu pojavu postoji medicinsko objašnjenje. Naime, bebe i mala deca imaju posebnu vrstu masti koja se zove "smeđa mast“ i koja ih održava toplim. Smeđa mast sagoreva energiju za proizvodnju toplote, održavajući telo bebe i male dece toplim. Praktično, to je njihov prirodni "grejač“ zbog čega lakše podnose hladnoću tokom spavanja i često sklanjaju prekrivače jer im je zapravo vruće.

Kako bebe rastu, njihova smeđa mast se postepeno smanjuje, a bela postaje dominantnija. To prirodno smanjenje smeđe masti objašnjava zašto je odraslima uvek više hladno nego bebama i maloj deci. Zato prestanite da više puta pokrivate bebu ćebetom, ako ga ono stalno skida sa sebe. 

Kako su pobjasnili naučnici, donedavno se mislilo da odrasli nemaju smeđu masnoću (koja se smatra dobrom masnoćom), ali je ona ipak pronađena. Doduše, u pitanju je veoma mala količina, otprilike kao jedna kašičica, i to na vratu i gornjem delu leđa. Ovo je veoma važno zato što je smeđa mast, za razliku od bele, metabolički aktivna. U pitanju je posebna vrsta masnog tkiva koje ima sposobnost sagorevanja kalorija radi proizvodnje toplote, što se naziva termogenezom.

Smeđe masno tkivo je vrsta telesne masti koja sagoreva kalorije i reguliše telesnu temperaturu tokom hladnih vremenskih uslova. Aktivira se pre nego što počnemo da drhtimo od hladnoće. 

Shutterstock

Novorođenče ima dva do pet odsto smeđe masti od ukupne težine

Smeđa mast koristi kiseonik za svoj rad i potrebna mu je energija, a boju dobija iz krvnih sudova i mitohondrija. Smeđe masno tkivo po izgledu više liči na mišić nego na masnoću, a ima izuzetno važnu ulogu u kontroli nivoa šećera i insulina. Prema rečima pedijatara smeđa mast čini dva do pet odsto ukupne težine novorođenčeta, a kako dete raste i razvija se tako se ova mast gubi. Takođe, smatra se da vitke osobe i sportisti imaju više smeđe masti zbog čega je njihov metabolizam brži, pa brže sagorevaju i kalorije.

Prema nekim studija, o čemu je Srećna Republika već pisala, braon mast se više stvara i kod odraslih ukoliko spavate u hladnijoj sobi, odnosno u prostoriji gde je temperatura do 19 stepeni.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)