Dete

KANADSKI LEKARI ŽELELI DA SKINU NAŠEG DVOGODIŠNJEG SINA SA APARATA: Hteli su njegove organe! (VIDEO)

Porodica Tetro iz Montreala znala je da ne sme da odustane od sina.

16.01.2025 09:40

KANADSKI LEKARI ŽELELI DA SKINU NAŠEG DVOGODIŠNJEG SINA SA APARATA: Hteli su njegove organe! (VIDEO)
youtube-Global News

Kanadska porodica iz Montreala našla se u centru pažnje nakon što je u strahu za život svog sina odlučila da napusti zemlju. Dvogodišnji dečak Artur Tetro, koji je u oktobru 2024. pretrpeo davljenje u porodičnom bazenu, bio je hospitalizovan u Dečjoj bolnici u Montrealu. 

Lekari su roditeljima, Nikolasu i njegovoj supruzi, saopštili da je Artur zadobio oštećenje mozga i da ima nepravilne obrasce disanja. Planirali su da ga skinu sa aparata za održavanje u životu i predložili donaciju njegovih organa.

- Nisu želeli da izvedu traheotomiju i umesto toga su dečaka držali pod jakim sedativima, govoreći roditeljima da neće imati kvalitetan života, da će biti "poput biljke" i slično -  izjavio je doktor Pol Harč, specijalista za povrede mozga.

Traheotomija je hirurška intervencija pravljenja otvora na dušniku radi obezbeđivanja disajnog puta, dok je traheostoma trajni ili privremeni otvor nastao tim zahvatom kroz koji osoba može da diše.

Lekari su, prema rečima porodice Tetro, konstantno pominjali uzimanje Arturovih organa

- Ubili su ga svim tim lekovima, pravdajući to činjenicom da žele da uzmu njegove organe i daju ih drugima. O tome su pričali sve vreme - rekao je Nikolas Tetro, dečakov otac, a o tome je pisao i Lajf njus (Life news).

Roditelji su, navodno, bili pozvani na sastanak gde im je rečeno da će Artur biti isključen sa aparata 29. novembra 2024. Ne slažući se sa ovim prognozama, porodica Tetro je odlučila da Artura prebaci u Medicinski centar u Nju Orleansu, SAD, gde je mališan započeo lečenje pod nadzorom dr Harča.

U Americi je Artur skinut sa respiratora i započeo je terapiju hiperbaričnim kiseonikom. Dr Harč je izvestio o značajnom napretku, uključujući povećanu budnost i pokretljivost. Takođe je istakao da su američki lekari sproveli traheotomiju i počeli da smanjuju doze sedativa, što je kanadska bolnica odbila da uradi.

- Artur sada pokazuje više pokreta i budniji je - rekao je dr Harč.

Ovaj slučaj osvetljava razlike između kanadskog i američkog zdravstvenog sistema, posebno u donošenju odluka o kraju života i pravima pacijenata. U SAD roditelji često imaju veću autonomiju u donošenju ovakvih odluka.

Priča naglašava i važnost traženja drugog mišljenja i istraživanja alternativnih tretmana u donošenju kritičnih medicinskih odluka, a slučaj malog Artura Tetroua pokazuje koliko upornost porodice može napraviti razliku u borbi za život.

BONUS VIDEO

Komentari (0)