Božić 2015. godine, kao ni Uskrs 2016. godine, za britansku porodicu Askin više nikada neće biti isti. Ova porodica mnogo ozbiljnije shvata oba praznika koje već 10 godina posebno svečano proslavlja. Sve je počelo na Božić 2015. godine. Tada dvogodišnji dečak Dilan Askin hitno je prebačen u bolnicu pošto je imao ozbiljne teškoće sa disanjem.
Lekari su otkrili da su mu pluća bila prekrivena cistama, dok je jedno plućno krilo potpuno kolabiralo. Dijagnostikovana mu je plućna Langerhans ćelijska histiocitoza, retka bolest koja napada pluća, a situacija se dodatno zakomplikovala upalom. Porodica je provela praznike suočena sa najgorim scenarijem, da će možda izgubiti sina.
Na Veliki petak 2016. godine Dilanovi roditelji pripremili su se da se oproste od njega.
- Rekli su nam da su šanse veoma male za njega i da ga nećemo vratiti - prisetila se njegova majka, Kerija Askin, a o tome piše i Njujork post (NY Post).
Porodica je okupila sve najbliže, uključujući njegovog starijeg brata, kako bi se oprostili. Lekari su počeli da ga postepeno skidaju sa aparata za održavanje života, ali tada se dogodilo čudo. Njegov puls se stabilizovao, nivo kiseonika se popravio i dan kasnije, na Uskrs, Dilan je bio dovoljno stabilan da njegova majka, po prvi put, poveruje u oporavak.
- Verovala sam da je to naše uskršnje čudo. Kada smo to objasnili našem starijem sinu, on je rekao da je njegov brat "poput Isusa", jer je o tome učio u školi - rekla je Kerija.
Dilan je otpušten iz bolnice mesec dana kasnije, a hemoterapiju je završio 2017. godine. Porodica Askin nastavila je da podržava humanitarnu organizaciju CLIC Sargent, kojoj pripisuju veliku zaslugu za pomoć u najtežim trenucima.
- Dilan nas je naučio da nikada ne treba gubiti nadu, čak ni kada se čini da su šanse protiv vas - izjavila je Kerija.
Langerhansova ćelijska histiocitoza ili Histiocitoza Langerhansovih ćelija je retka bolest koja spada u grupu bolesti koje utiču na imunološki sistem, odnosno u grupu histiocitoza. Ova bolest se javlja kada Langerhansove ćelije, koje su specifične imunološke ćelije u telu, postanu prekomerno aktivne i počnu da se akumuliraju u određenim delovima tela. Ovo može dovesti do oštećenja tkiva i organa.
Iako bolest može zahvatiti bilo koji organ u telu, najčešće pogađa pluća, kožu, kosti, jetru i limfne čvorove. Kada utiče na pluća, može izazvati ozbiljne respiratorne probleme, poput otežanog disanja, kašlja, bolova u grudima i upale pluća, kao što je bio slučaj kod Dilana Askina. Uzrok bolesti nije u potpunosti poznat, ali se smatra da može biti povezan sa genetskim faktorima, kao i sa disfunkcijom imunološkog sistema.
Komentari (0)