Na današnji dan, 30. aprila, pre 32 godine, dogodio se jedan od najvećih skandala u svetu tenisa, ali i sporta generalno. Legendarna teniserka Monika Seleš postala je žrtva brutalnog napada kada ju je jedan navijač iznenada i bez upozorenja nožem ubo u leđa tokom turnira u Hamburgu 1993. godine.
Tokom ranih 90-ih, Monika Seleš je bila prava senzacija na WTA turu. Svojom jedinstvenom igrom i neverovatnim talentom osvojila je devet grend slem trofeja, a u tom periodu je postavila temelje za svoje mesto u teniskoj istoriji. Igrala je pod zastavom Jugoslavije, a kasnije se preselila u Sjedinjene Američke Države, gde je nastavila da beleži uspehe.
U jednom od najtragičnijih trenutaka u svetu tenisa, teniserka Monika Seleš postala je žrtva brutalnog napada. Tokom meča protiv Magdalene Malejve, čovek po imenu Ginter Parhe se spustio sa tribina i zario Moniki nož u leđa. Neposredno pre tog trenutka Selešova je uspela da preokrene rezultat drugog seta sa 0:3 na 4:3. Uzrok napada je ogromna mržnja koju je Ginter gajio prema Moniki jer je bio opsednut njenom najvećom protivnicom, Štefi Graf.
Kako je list Velt izveštavao, teniserka se još nije potpuno oporavila od traume koju je doživela.
- Nikada pre toga nije napustio rodni kraj. Sledeća noć će biti prva nakon detinjstva koju Ginter Parhe nije proveo u svom krevetu. On oseća kako u njemu raste nervoza dok tog jutra 27. aprila 1993. u Gerzbahu (Tiringija) stoji na peronu železničke stanice. Ali on mora to da učini. Mora da uđe u voz. Za Štefi - pisao je novinar Luc Vekener, a prenosi "Dojče vele", dočaravajući kako je iz perspektive Gintera izgledao taj kobni dan.
On je bolesno verovao u to da mora da naudi Moniki zarad njene protivnice.
- Tri godine se u njemu skupljao bes i sada je rešio da mu da oduška. Još ne zna tačno kako da se približi Moniki Seleš. Ali u Hamburgu će zaustaviti broj 1 teniskog sveta i omogućiti Štefi Graf da konačno dođe na tu poziciju koja joj, po njegovom mišljenju, pripada. Parhe je na sve mislio. U plastičnoj kesi, jedinom komadu prtljaga koji je imao, nalaze se: pidžama, kobasica iz domaće radinosti, 3.000 maraka ušteđevine u izmešanim novčanicama i kuhinjski nož. Drška tirkizne boje, sečivo dugačko 23 santimetra. Dovoljno da stigne do Hamburga i tamo zaustavi Selešovu. Nekoliko dana na turniru je trebalo da bude dovoljno. A ako nije, on bi otputovao dalje, u Rim, da bi to tamo pokušao. Već je bio organizovao kupovinu karata. Kada je ovaj 38-godišnjak ušao u voz, slutio je da se više nikad neće vratiti - pisao je poznati novinar.
Credit: Frederic DIDES / Sipa Press / Profimedia
Kada je teniserka Štefi Graf, koja je do tada bila nepobediva, izgubila u finalu turnira u Berlinu od 16-godišnje Monike Seleš, njen trener i menadžer doživeo je duboku krizu. U nastavku, Monika Seleš je nastavila da pobeđuje Grafovu na Rolan Garosu 1990. i 1992. godine, kao i na Australijskom Openu 1993, što je Parheov duševni bol učinilo hroničnim. Njegova opsesija je postala toliko jaka da je rešio da "povredi Selešovu tako da više dugo ne može da igra tenis".
Publika je glasno navijala za Bugarku Magdalenu Malejevu, koja je igrala izvanredno, ali je gubila. Ova atmosfera nezadovoljstva prema Selešovoj može se smatrati jednim od faktora koji su uticali na Parheovu odluku. Napad se desio dok je Monika sedela na klupi između dva gema, a tadašnje bezbednosne mere nisu predviđale zaštitu za tenisere, što je omogućilo Parheu da joj se prikrade bez problema.
Nakon ovog tragičnog incidenta, Monika Seleš nikada nije uspela da se potpuno psihički oporavi. Iako je pokušavala da se vrati na teniski teren, borila se sa depresijom, anksioznošću i poremećajem sna. Njena igra u devedesetim godinama nije mogla da se vrati na nivo na kojem je bila pre napada, što je dodatno pogoršalo njeno stanje. U međuvremenu, atentator je postao predmet medijske pažnje, dobijajući ponude za nastupe u televizijskim emisijama, uključujući jednu od 30.000 maraka za gostovanje u emisiji Margarete Šrajnemakers. Ipak, izabran je put povlačenja i nestao je.
- Monika Seleš je 2003. završila svoju karijeru obeleženu posttraumatskim sindromom. Otada živi povučeno na Floridi. Pre šest godina se udala za milijardera Toma Golisana i sada piše knjige. Tačnije, trilogiju o mladoj teniserki po imenu Maja. Paralele su očigledne. Izašla su dva dela trilogije, a na treći se još čeka. On bi za Moniku Seleš trebalo da bude najteži. Prerađivanje 30. aprila 1993. još traje, i danas, nakon 25 godina - pisao je tada velt Velt.
Credit: Mary Evans/Allstar/Richard Selle / Mary Evans Picture Library / Profimedia
Nakon napada Monika je bila primorana da napravi dvogodišnju pauzu od profesionalnog tenisa. Ovaj period je bio izuzetno težak za nju, kako fizički, tako i emocionalno. Napad je ostavio neizbrisiv trag na njenoj duši, ali i na njenoj karijeri. Ipak, njena snaga i odlučnost su se isplatile, jer se krajem 2020. godine ponovo osvrnula na ovaj incident, govoreći o tome kako je taj tragični događaj oblikovao njen život.
- Dve i po godine posle tog ranjavanja došao je Australijan open 1996. kao nešto posebno. Bio mi je to prvi grend slem posle incidenta u Hamburgu. Ujedno, bio je i poslednji na kom me je gledao moj otac, a da je bio zdrav i da nije morao da ide na medicinske terapije - prisećala se Selešova.
Njoj je upravo smrt oca najteže pala. Od tog udarca nije mogla da se oporavi i otad joj je karijera krenula silaznom putanjom.
- Svaki dan započinjem misleći na njega. Kako vreme prolazi, sve više mi nedostaje. Gde god sam putovala na takmičenja, tata je uvek bio pored mene. Kada je operisan od raka prostate i pao u postelju, ja sam bila pored njega. Davala sam mu morfijum za ublažavanje bolova i hrabrila ga da izdrži, kao što je on mene bodrio na turnirima. Preminuo je u maju 1998. godine i taj gubitak boli me više od rane iz Hamburga. Teško je kada tokom meča po navici pogledate u publiku i shvatite da je ono najvažnije mesto ostalo zauvek prazno - zaključila je Monika Seleš.
Parhe, koji je teško ranio Moniku, preminuo je u avgustu 2022. godine, ali se za to saznalo tek 21. aprila 2023. kada je nemački "Bild" to otkrio. Parhe je poslednjih 14 godina života proveo u staračkom domu u Nordhauzenu, gde je živeo u jednoj sobi.
Komentari (0)