Kada se pogleda život Marije Kalas, čini se da je imala sve: izuzetnu lepotu i neosporni muzički talenat. Međutim, iza ove fasade krio se težak unutrašnji život ispunjen nesigurnošću i bolom.
Rođena kao Marija Ana Sesilija Sofija Kalogeropulos u Njujorku 2. decembra 1923. godine, Marija je poticala iz grčke emigrantske porodice koja je imala težak bračni život. Njena majka, Litsa, često ju je nazivala debelom, a osećaj nepoželjnosti dodatno je pogoršala činjenica da je Marijina starija sestra bila preferirana. Ova trauma pratila ju je kroz ceo život, oblikujući njen osećaj samopouzdanja i vrednosti.
Iako je bila izuzetno talentovana, Marija je često bila zasenjena svojom lepotom. Visoka, crna kosa, krupne oči i širok osmeh činili su je atraktivnom, ali je njen muzički genije često bio zanemaren.
Njena veza sa Aristotelom Onazisom dodatno je pogoršala njen unutrašnji nemir. Manipulativni suprug nije video njen pravi sjaj, već ju je koristio kao statusni simbol. Ova veza dovela ju je do tačke sloma, ostavljajući je da se bori sa osećajem neprihvaćenosti i nesigurnosti.
Bucmastoj, crnomanjastoj, kratkovidnoj Mariji u detinjstvu majka nije posvećivala previše pažnje, dok nije shvatila njen talenat za muziku, a tokom celog odrastanja su joj govorili da su želeli da bude dečak.
- Od pete godine i tokom svih godina kada je trebalo da se igram i uživam ja sam morala da pevam i da zarađujem. Nikad neću oprostiti svojoj majci što mi je otela detinjstvo - reči su Marije Kalas.
Kada je imala samo 14 godina, njen život se naglo promenio. Brak njenih roditelja se raspao, a sa majkom i sestrom otišla je u Grčku, upravo u vreme početka Drugog svetskog rata. Umesto bezbrižnog detinjstva, mlada Marija se suočila sa teškim životnim okolnostima, a majka ih je dovodila u opasne situacije kako bi zaradile za hranu.
Početak pevačke karijere
Uprkos svim teškoćama Marija je uspela da pronađe svoj put. Njeno neškolovano pevačko umeće privuklo je pažnju, te joj je omogućilo mesto na Državnom univerzitetu. Iako su joj profesori savetovali da nastavi školovanje u Italiji, ona se vratila u Njujork nakon završetka rata.
Nakon kratkog boravka u Njujorku Marija je odlučila da krene put Italije. Sa svega jednim koferom stigla je u Napulj, gde je njen život dobio potpuno novi tok. Tamo je upoznala Đovanija Batistu Meneginija, bogatog industrijalca koji će joj promeniti život. Iako daleko od savršenih fizičkih atributa, Menegini je video nešto posebno u njoj i ponudio joj podršku dok uči pevanje.
Nakon samo dve godine Marija se udala za Meneginija u tajnosti, izazivajući iznenađenje zbog značajne razlike u godinama. U skrivenoj prostoriji crkve, 25-godišnjakinja se udala za 54-godišnjeg muškarca, čime je započela novo poglavlje života.
Ubrzo čuvena operska diva prošla je kroz impresivnu transformaciju, gubeći više od trideset kilograma uz podršku Menenginija i strogu dijetu koja je uključivala povrće i sirovo meso. Navodno je u jednom trenutku čak progutala pantljičaru kako bi postigla idealnu težinu.
Međutim, njen privatni život nije bio bez problema, a turbulentni brak trajao je dvanaest godina, o čemu svedoče i pisma u kojima je izražavala svoje frustracije.
Iako je bila omiljena među publikom operskih predstava, Marija Kalas nije bila imuna na kritike. Njen glas je neretko drhtao, tehnika nije uvek bila besprekorna, a čak su je i gađali glavicama kupusa na izvođenjima u velikim operama, poput Metropolitana. Ipak, njena moćna interpretacija tragičnih operskih heroina dovodila je publiku do ekstaze i katarze, osvajajući svet svojim izuzetnim talentom.
Marija Kalas nije bila samo poznata po glasu, već i po bahatim i arogantnim izjavama u javnosti. Otvoreno je prozivala svoju majku za zlostavljanje i upoređivala svoj glas sa šampanjcem, što je izazivalo burne reakcije. Njen pad, kako tvrde poznavaoci, započeo je nakon što je ušla u vezu s brodograditeljskim magnatom, Aristotelom Onazisom, 1957. godine. Iako su oboje bili u braku, to ih nije sprečilo da započnu vatrenu ljubavnu aferu, koja je bila praćena skandalima i tračevima. Međutim, Kalasova nije pronašla sreću ni u zagrljaju Onazisa, koji ju je omalovažavao, maltretirao, ostavljao, a zatim joj se ponovno vraćao. Njihova veza bila je puna emotivnih uspona i padova, a Kalasova je, pored ljubavnih problema, patila i zbog propadanja glasa. Afera s Onazisom trajala je sve do njegove smrti 1975. godine.
Poslednje godine života Marija Kalas provela je u stanu u Parizu, gde je živela na alkoholu i tabletama za spavanje. Psihičke tegobe, nedijagnostikovana neurološka bolest i stravično izgladnjivanje ostavili su je bez jedinog aduta - njenog glasa. Nažalost, umrla je od srčanog udara 1977. godine, ostavljajući iza sebe nezaboravno umetničko nasleđe, ali i tragičnu životnu priču.
Komentari (0)