Evrovizijski takmičenje je poznato po sjaju i glamuru, ali ispod površine, dogodilo se brojnih skandala i kontroverzi koje su obeležile događaj tokom godina. Od neregularnosti u glasanju do optužbi za upotrebu droga, takmičenje je videlo sve.
Dok iščekujemo veliko finale ovogodišnje Evrovizije, na kojem učestvuje i srpska predstavnica Teya Dora sa numerom "Ramonda", podsetimo se šokantnih momenta koji su obeležili prethodne godine.
Ove godine, zagrevanje za finalno veče počelo je diskavalifikacijom Holandije zbog uvreda i napada na članove produkcije.
Neregularnosti u glasanju 2022. godine
U 2022. godini, Evrovizijsko takmičenje je potresla velika afera koja je uključivala uklanjanje nacionalnih žirija iz šest zemalja tokom procesa glasanja. Evropska radio-televizijska unija (EBU) je preduzela nezapamćen korak zamenivši žirije sa izračunatim agregatnim rezultatom zasnovanim na obrascima glasanja iz drugih zemalja. Ovaj potez je bio odgovor na neregularne obrasce glasanja identifikovane od strane EBU-ovog partnerskog sistema za glasanje. EBU je naglasio svoju posvećenost očuvanju integriteta takmičenja i osiguravanju fer igre.
Kontroverza oko kokaina benda Maneskin
Italijanski rok bend Maneskin našao se u centru skandala kada je njihov glavni pevač, Damiano David, uhvaćen na kameri u kompromitujućem položaju tokom takmičenja. Kružile su optužbe da je konzumirao kokain, što je izazvalo žestoku negaciju benda. U nastojanju da očiste svoje ime, bend je dobrovoljno podvrgao Davida testu na drogu, koji je bio negativan. Incident je bacio senku na njihovu pobedu na Evroviziji i izazvao žustru debatu.
Kontroverzne izvedbe i političko mešanje
Tokom godina, Evrovizija je takođe bila pozornica za kontroverzne izvedbe i političko mešanje. Kipar se suočio sa optužbama za plagiranje, jer je njihov nastup upoređivan sa pesmom "Bad Romance" Lejdi Gage. Takođe, korišćenje pratećih vokala koji su navodno aludirali na satanizam izazvalo je bes religijskih grupa.
Takmičenje je takođe obeležilo političko mešanje, sa optužbama da su određene zemlje nepravedno uticale na proces glasanja. Posebno, pobeda Španije 1968. godine je kasnije otkrivena da je bila iscenirana od strane diktatora Franciska Franka kako bi promovisao turizam Španije. Nadalje, dugotrajne tenzije između susednih zemalja dovele su do sumnji u blokovsko glasanje i favorizovanje.
Hrvatski skandal sa sintisajzerom
Hrvatski nastup 1999. godine, "Marija Magdalena", bio je u centru kontroverze zbog sumnjivih veštačkih zvukova koji su dolazili iz sintisajzera tokom izvođenja. Uprkos tvrdnji tekstopisca Tončija Huljića da su zvukovi veštački proizvedeni, EBU je kaznio hrvatski nastup oduzimanjem trećine bodova, što je dovelo do široke spekulacije o potencijalnom uticaju na konačne rezultate.
Evrovizijsko takmičenje, uprkos svojoj proslavi muzike i kulture, imalo je svoj deo skandala i kontroverzi. Od neregularnosti u glasanju do optužbi za političko manipulisanje, ovi incidenti su ostavili neizbrisiv trag na istoriju takmičenja.
Komentari (0)