Iako smo svi pohađali časove hemije, čini se da su mnogi "prespavali" neke od njih, pa su zaboravili šta se sve tada učilo. Atomi, jedinjenja i hemijske reakcije su osnova da bi se razumela hemija, a mnogi se sećaju interesantnih trenutaka kada bi svako od nas širom otvorenih očiju posmatrao eksperimente koje su izvodili naši profesori.
Sagorevanja metala, promene boja tečnosti hemijskog sastava i slične eksperimente nastavnici i profesori su nam pokazivali u cilju da razumemo kako materije i hemijske supstance reaguju na faktore iz okoline.
Jedna nastavnica privukla je veliku pažnju pokazavši eksperiment dok je prebacivala bezbojnu tečnost iz jedne čaše u drugu koja je takođe bila napunjena nekom tečnošću. Kada je prebacila tečnost iz jedne u drugu čašu, tečnost u drugoj čaši je odmah potamnela. Mnogima nije bilo jasno koja je hemijska reakcija bila u pitanju i šta je to magično profesorka uradila.
- Može li mi neko objasniti o čemu je reč?
- Neverovatno!
- Nemam blage veze šta se dogodilo, ali je kul.
- Je li to ulje?
- Ko je još mislio da će doći do eksplozije? - bili su neki od komentara.
I dok su jedni nagađali šta je to profesorka zapravo uradila, drugi su pokušali da daju objašnjenje. U pitanju je bila hemijska reakcija, poznata kao reakcija jodnog sata. Ova reakcija postoji u nekoliko varijacija i svaka uključuje vrste joda i redoks reagense u prisustvu skroba.
Dve bezbojne tečnosti se pomešaju i na početku nema nikakve reakcije. Ali, posle određenog vremena tečnost postaje tamna zbog fomiranja kompleksa trijodid skrob.
Komentari (0)