Period novogodišnjih praznika je najstresnije doba godine za pse, ali i njihove vlasnike. Bacanje petardi, vatrometi i druga pirotehnička sredstva izazaviju strah, stres i ankcioznos kod pasa. Kako je za Srećnu Republiku objasnio doktor veterinarske medicine Branko Gavrilović čovek od dva metra neće reagovati na isti način kao pas kad mu neko pod noge baci petardu.
Osetljiv sluh
Ne treba zaboraviti i da psi imaju izuzetno osetljiv sluh, pa je njihova prva instiktivna reakcija kad čuju pucanje petarde da se otrgnu i pobegnu. Da bi lakše podneli ovaj stresan period godine mnogi vlasnici svojim kućnim ljubimcima daju bensedin ili druge ljudske lekove za smirenje.
- Psima nikako ne treba davati bensedin, bromazepam, niti bilo kakav lek za smirenje koje koriste ljudi. Prvo, vlasnici ne znaju da odrede dozu, drugo ovakvi lekovi kod psa ili neće delovati uopšte, ili mogu da izazovu halucinacije, pa će mu biti još gore – upozorio je Gavrilović.
Umesto da posegnete za ljudskim lekovima za smirenje postoje specijalni medikamenti za životinje na prirodnoj bazi. Kupuju se u veterinarskim apotekama gde će vam objasniti način upotrebe i doziranja.
- To su najčešće lekovi na biljnoj bazi koji nisu sedativi ali se koriste za smanjenje stresa i anksioznosti kod pasa. Najčešće u svom sastavu imaju valerijanu, kamilicu, konoplju, matičnjak, triptofan koji podiže raspoloženje. Postoje i preparati na bazi kazeina iz mleka koji, takođe, ima efekat umirenja životinje u stresnim situacijama. Na našem tržištu postoji i CBD ulje iz industrijske konoplje koje je koristi u raznim situacijama za ublažavanje ankcioznog ponašanja kućnih ljubimaca. Ali, šta god da odlučite najbolje je da se pre upotrebe konsultujete sa veterinarom koji prati zdravlje i poznaje vašeg psa – dodao je on.
Mana ovih preparata je što moraju da se daju životinjama svakodnevno nekoliko dana pre očekivanog traumatičnog događaja. Prilikom upotrebe ovih medikamenata treba uzeti u obzir kako pas reaguje u ovakvim situacija, jer nije svaka životinja ista, pa univerzalno pravilo ne postoji.
- Treba pratiti reakciju psa nakon uzimanja leka, ako mu ne prija ili povraća nemojte mu davati drugu dozu, već se konsultujte sa veterinarom šta da radite. Reakcija pasa na petarde nema nikakve veze sa rasom ili njegovom veličinom. Savet vlasnicima je da u kritičnim danima ne izvode pse u duge šetnje posebno u periodu kada se petarde najviše bacaju, a to je najčešće popodne i rano uveče. Bolje je psa izvesti u šetnju rano ujutru ili kasno uveče kad se petarde ipak manje bacaju – kazao je Gavrilović.
Povodac je obavezan
Prilikom šetnje psa nikako ne puštati sa povodca, jer u slučaju da pukne petarda pas može da pobegne ili da tokom bežanja podleti pod automobil. Pucanje petardi ili vatrometa često se čuju i u kući što može izazvati strah kod životinje iako se nalazi u svom prostoru. Ovakva situacija je najčešća u samoj novogodišnjoj noći.
- Savet je da se spuste roletne, navuku zavese, pojača televizor ili muzika kako bi se barem donekle stišala spoljna buka. Takođe, dobro je animirati ljubimca, dati mu da se igra, mada psi imaju toliko osetljiv sluh da im ovo neće u potpunosti utišati spoljašnju buku, ali će mu odvratiti pažnju u tom trenutku – rekao je veterinar.
Problem je kad pas uđe u fazu straha, on najčešće pobegne u ćošak, zvuče se ispod kreveta ili stola.
- Ne treba zaboraviti da uplašen pas koji je u šoku od petarde reaguje instiktivno i želi da se zaštiti, pa se može dogoditi da postane agresivan i ujede vlasnika. U takvim situacijama nemojte pokušavati da ga utešite, jer će to dodatno pojačati uznemirenost već uplašene životinje. Umesto toga pokušajte da mu skrenete pažnju na nešto drugo, na omiljenu igračku ili lopticu kako bi se pas iz stanja straha što pre vratio u normalan način ponašanja – poručio je veterinar Branko Gavrilović za naš sajt.
Komentari (0)