Roditeljstvo

PITALI SMO SRBE DA LI JE BATINA IZ RAJA IZAŠLA, a njihov odgovor će vas iznenaditi: Roditelji koji ovako kažnjavaju decu vode se jednim uverenjem

Samo manjina veruje da udarci nisu izraz brige, već oblik nasilja koji može ostaviti dugoročne posledice.

Slika Autora
byNevena Jakovljević

26.05.2025 13:30

PITALI SMO SRBE DA LI JE BATINA IZ RAJA IZAŠLA, a njihov odgovor će vas iznenaditi: Roditelji koji ovako kažnjavaju decu vode se jednim uverenjem
irina Esau / Alamy / Profimedia/printskrin facebook

U savremenom društvu, koje teži nenasilnim metodama vaspitanja i razvoju emocionalne inteligencije kod dece, iznenađujuće je da se i dalje među velikim delom populacije održava uverenje da je "batina iz raja izašla". Rezultati ankete koju smo sproveli među građanima Srbije na našem Fejsbuk (Facebook) nalogu pokazuju da čak 82 odsto ispitanika smatra da je fizičko kažnjavanje dece prihvatljivo u vaspitne svrhe.

Pitanje je glasilo:

- Da li je batina iz raja izašla?

Čak 82 odsto Srba je odgovorilo "Da, tako su i mene vaspitavali".

Zanimljivo je da je samo 18 ispitanika izabralo opciju "Ne, nikako", jasno se protiveći bilo kakvom obliku fizičkog kažnjavanja u procesu vaspitanja dece. Ova manjina veruje da udarci nisu izraz brige, već oblik nasilja koji može ostaviti dugoročne posledice po emocionalni i psihološki razvoj deteta.

printskrin facebook

Rezultati ankete

Fraza "batina je iz raja izašla", duboko ukorenjena u našem jeziku i mentalitetu, prenosi se s kolena na koleno, kao neupitna istina o tome kako treba "izvesti dete na pravi put". Međutim, pitanje je – da li je to zaista efikasan i opravdan način vaspitanja, ili se iza toga krije neprerađena trauma prethodnih generacija?

Psiholozi upozoravaju da batine ostavljaju posledice, ne samo fizičke, već i emocionalne. Deca koja odrastaju u okruženju gde je nasilje "normalan deo vaspitanja", često razvijaju strah, osećaj nesigurnosti, pa čak i agresivne obrasce ponašanja prema drugima. Iako neki roditelji veruju da je "jedna po turu" izraz ljubavi i brige, stručnjaci ističu da postoje efikasniji, nenasilni načini da se postave granice i razvije poštovanje.

Ono što dodatno zabrinjava jeste činjenica da je većina ispitanih osoba izjavila da su i sami kao deca dobijali batine i da to "nije ostavilo nikakve posledice". Međutim, takva tvrdnja često skriva emocionalne povrede koje nisu odmah vidljive. Normalizacija nasilja dovodi do začaranog kruga u kojem generacije ponavljaju iste obrasce ponašanja, bez propitivanja njihove opravdanosti.

Iako društvo polako menja stavove o fizičkom kažnjavanju, rezultati ove ankete jasno pokazuju da je pred nama još dug put ka osvešćivanju i edukaciji o zdravim metodama vaspitanja. Vreme je da se zapitamo – da li želimo da nas deca poštuju zbog ljubavi, razumevanja i doslednosti, ili zbog straha?

Svoj stav možete da izrazite OVDE.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)