Žena (60) iz Ujedinjenog Kraljevstva, koja je poslednjih 20 godina bila sama i tražila ljubav, postala je žrtva jedne od najkompleksnijih prevara koje su ikada zabeležene. Usmerena na aplikaciju za upoznavanje, Meri je pronašla "Majka Mardija", 61-godišnjeg pukovnika američke vojske stacioniranog u Velikoj Britaniji, koji joj je poslao poruke i video snimke u kojima je izgledao veoma uverljivo.
- Poslao mi je video snimak obučen u svoju vojnu uniformu. Izgledao je prilično lepo, rekla je Meri, verujući da je pronašla svog Gospodina Savršenog. Pukovnik Majk joj je čak poslao sliku sa svojom pokojnom suprugom, dodatno je uverivši u njegovu iskrenost.
Nakon nekoliko poruka, Majk je tvrdio da mu je potrebna Merina pomoć kako bi isplatio polisu životnog osiguranja svoje pokojne supruge, navodeći da će joj poslati aktovku sa 766.000 dolara. Međutim, za to je bilo potrebno da Meri prvo pošalje novac kako bi aktivirala paket.
Žena je pristala na sve
Oduševljena, Meri je poverovala i poslala novac, a ubrzo je stigao paket s ukrasnim zlatnim cvetom i drugim sitnicama, kao i porukom: "Ti si ta osoba s kojom želim da budem, sada i zauvek."
Kada je paket stigao, Meri je bila uverena da je napravila pravi korak. Međutim, ubrzo je postala nesigurna kada joj je Majk poslao još jedan video, u kojem je bio agresivniji i tvrdio da je "nesrećna" zbog njenog fokusa na novac. Iako je Meri počela da sumnja, odlučila je da pošalje još novca kako bi dobila pristupni kod za aktovku, koja bi trebalo da sadrži obećanih 766.000 dolara. Međutim, kada je otvorila aktovku, unutra je pronašla samo prazne papire.
- Nikada u životu nisam bila toliko prevarena, ispričala je Meri, koja je izgubila oko 25.000 dolara svoje ušteđevine, što je skoro 3 miliona dinara.
- Bilo je srceparajuće. Zaista je zastrašujuće pomisliti da su upravo napravili ove video snimke, priznala je Meri, koja je bila previše postiđena da podeli svoju priču sa drugima. Trenutno radi sa Nacionalnom linijom za pomoć u slučaju prevare, pokušavajući da povrati izgubljeni novac.
Digitalne prevare u sve većem cvatu
Ova prevara je označena kao jedna od najkompleksnijih koje su ikada zabeležene, jer uključuje ne samo upotrebu veštačke inteligencije, već i fizičke predmete koji su poslati poštom. Martin Ričardson, stariji partner u firmi, izjavio je:
- Za ljude koji nisu upoznati sa veštačkom inteligencijom, razumljivo je da bi mogli da nasede na ovakvu prevaru.
Iako je sve veći broj slučajeva u kojima se koristi AI za obmanu ljudi, Meri nije jedina žrtva. Internet stranica Ambasade SAD u Ujedinjenom Kraljevstvu već je izdala javno obaveštenje o sajber kriminalcima koji se lažno predstavljaju kao vojno osoblje kako bi prevarili nesuđene žrtve. Nažalost, vojna maskiranja nisu jedini način na koji prevaranti koriste veštačku inteligenciju – prošle godine, majka iz Arizone izjavila je da su prevaranti koristili AI da kloniraju glas njene ćerke kako bi od nje zahtevali otkup od milion dolara.
Slučaj Meri podseća na rastuću pretnju od digitalnih prevara, koje postaju sve sofisticiranije zahvaljujući napretku u tehnologiji veštačke inteligencije. Stručnjaci upozoravaju korisnike da budu oprezni prilikom deljenja ličnih podataka na internetu, jer prevaranti koriste sve moguće tehnološke alate da izmanipulišu i obmanu ljude.
Komentari (0)