Klara Petači, rođena u uglednoj rimskoj porodici, odrasla je pod jakim uticajem fašističkih ideala. Njen otac, dr Frančesko Saverio Petači, bio je cenjeni lekar i lični doktor pape Pija XI, a Klara je od malena učena da slavi "ducea" kao nacionalnog heroja.
Njena devojačka beleška: "O vođo, moj veliki vođo", ("O duce, mio grandissimo duce"), svedoči o ranoj fascinaciji najmlađim premijerom u italijanskoj istoriji, iako tada nije mogla ni naslutiti da će njihovi životi biti neraskidivo povezani.
Klarina priča sa Benitom Musolinijem započela je kada je imala 19 godina i verenički prsten na ruci. Iako je bila predstavljena Musoliniju zajedno sa svojim budućim mužem, pripadnikom italijanskog vazduhoplovstva, Rikardom Federicijem, diktator je odmah bio očaran njenom lepotom. Ipak, nekarakteristično za njega, njihova veza je tokom četiri godine ostala platonska, zasnovana na nežnoj prepisci.
Wikipedia
Klara se ubrzo razvela od muža, navodno zbog njegove nasilne prirode i sklonosti alkoholu. Veza Klare i Musolinija od 1936. godine postaje otvorena tajna u Italiji. Klara je Musoliniju posvetila ceo svoj život, a svoju čežnju pretočila je u iscrpno vođenje dnevnika, ispisujući čak dve hiljade stranica samo tokom 1938. godine. Njeni zapisi, objavljeni 2009. godine, otkrili su strastveni i haotični odnos sa Musolinijem, koji je bio opsednut sek*om, upoređujući se sa Napoleonom i bez ustezanja prepričavajući ljubavnici svoje avanture sa drugim ženama.
Klara je ostala Musolinijeva omiljena saputnica, uprkos njegovim brojnim prevarama. Dobila je čak i sopstvenu sobu u njegovoj rezidenciji Palazzo di Venezia, kao i ličnog vozača i telohranitelja. Toliko je bio zaljubljen u nju da bi često prekidao vladine sednice kako bi proveo intimne trenutke sa njom.
Njihovu vezu nije mogla ignorisati ni Musolinijeva zakonita supruga Rejčel, koja je jednom prilikom na ulici napala Klaru, izvređala je i proklela da skonča među prostitutkama na Loretskom trgu u Milanu, mestu gde će se upravo to i desiti.

Wikipedia
Krajem Drugog svetskog rata, kada su Musolinijeva moć i popularnost dramatično opali, Klara je odbila priliku da pobegne i odlučila da do kraja ostane uz voljenog diktatora. U aprilu 1945. godine, pokušali su zajedno da prebegnu u Švajcarsku, ali su ih uhvatili italijanski partizani.
Dana 28. aprila 1945. godine, Musolini je osuđen na smrt streljanjem. Klaru su pokušali da poštede, ali je ona odbila da se odvoji od njega. Čvrsto ga zagrlivši, poginula je zajedno s njim. Njihova tela su dan kasnije izložena na Loretskom trgu, naglavačke obešena i brutalno oskrnavljena od strane razjarene mase, iste one koja ih je do juče slavila.
Za razliku od Klare, Musolinijeva udovica Rejčel preživela je rat, provela neko vreme u američkom zarobljeništvu, a kasnije vodila restoran u blizini rodnog mesta. Umrla je 1979. godine, u devedesetoj godini života.
Komentari (0)