Lifestyle

TAJANSTVENI NAROD KOJI JE U BEOGRADU PODIGAO PRVI BUDISTIČKI HRAM NESTAO JE S NAŠIH PROSTORA: Imali su kose oči i visoke jagodice, a da li verujete da su živeli u OVOM delu grada? (FOTO)

Malo ko je čuo za Kalmice, iako su ostavili više nego snažan pečat u istoriji naše prestonice, o čemu svedoče i mnogobrojne fotografije.

Slika Autora
byDragana Petrović

01.05.2025 19:15

TAJANSTVENI NAROD KOJI JE U BEOGRADU PODIGAO PRVI BUDISTIČKI HRAM NESTAO JE S NAŠIH PROSTORA: Imali su kose oči i visoke jagodice, a da li verujete da su živeli u OVOM delu grada? (FOTO)
Narodni muzej

Videti danas u Beogradu pripadnike raznih naroda i nacija nije ništa neobično. Ali sresti kosookog čoveka pre više od 100 godina i to na periferiji naše prestonice bilo je ravno čudu. Upravo u to vreme u Beogradu su živeli danas zaboravljeni pripadnici etničke zajednice - kalmici - prvi budisti u našem gradu. 

Sa kosim očima i visokim jagodicama oni su izazivali pažnju među lokalnim stanovništvom, posebno srpskim seljacima koji su živeli na periferiji grada. Upravo tamo su se skućili i kalmici, koji su postali fascinantan, ali često zaboravljen deo istorije Beograda.

Kalmici su potomci mongolskih plemena, tačnije zapadnomongolskog naroda Ojrata, koji su živeli u oblasti oko Kaspijskog mora poznatoj kao Kalmikija (danas deo Rusije). Oni su jedini narod u Evropi koji tradicionalno praktikuje tibetanski budizam.

Nakon Oktobarske revolucije 1917. godine i građanskog rata koji je usledio u Rusiji, mnogi Kalmici, koji su bili deo "bele" antikomunističke strane, emigrirali su kako bi izbegli represiju sovjetskog režima. Tokom 1920. deo tih izbeglica stigao je i u Kraljevinu SHS (kasnije Jugoslaviju), gde su bili prihvaćeni kao političke izbeglice. Beograd je bio jedno od mesta gde su se naselili. Nisu bili brojan narod, ali su ostavili upečatljiv trag.

Politika/printscreen

Deca su se školovala u lokalnim beogradskim školama o čemu svedoči i reportaža iz Politike iz tog perioda

Kalmici su u Beogradu formirali malu, ali aktivnu zajednicu. Bavili su se različitim poslovima, najčešće su radili kao konjušari i čuvari u vojsci ili sitne zanatlije. Bili su poznati po svojim jahačkim veštinama, što je fasciniralo Srbe, a njima je bilo u krvi s obzirom na njihove stepsko poreklo. Naselili su se na obodu Beograda na mestu današnje ulice Vojvode Stepe i u okolini Autokomande, koja je tada smatrana periferijom.

Tu su podigli svoje kuće, koje su bile skromne, prizemne, jednostavne. Građene su od drveta ili naboja (zemlje pomešane sa slamom), ponekad i cigle ako su imali više novca. Te kuće nisu bile nalik njihovim kućama u stepama, jer su se prilagodili lokalnim uslovima, ali su zadržale neke elemente njihove nomadske arhitekture - jednostavnost, funkcionalnost, često sa ognjištem u centru.

Svaka kuća je imala centralni prostor za okupljanje porodice, skroman nameštaj i naravno kutak za molitvu. Imali su baštice i često su sami uzgajali povrće i gajili živinu. Dok su muškarci radili, žene su bile domaćice, ali su često imale posao u domaćinstvima bogatijih Beograđana u praonicama, šivaonicama... Deca su išla u škole zajedno s lokalnim stanovništvom, ali su kod kuće učila i kalmički jezik, običaje i budističku veru.

Wikipedia

Na mestu današnje Autokomande Kalmici su podigli prvi budistički hram u ovom delu Evrope

Zajednica je bila zatvorena, ali ne izolovana, pa su održavali kontakt s ruskim emigrantima, a povremeno i s lokalnim Srbima. Bili su poznati po disciplinovanosti, marljivosti i skromnosti. 

Kalmici su izgradili budistički hram (dacan) u Beogradu - prvi ovakve vrste u ovom delu Evrope! Hram se nalazio u blizini današnje Autokomande i postao je centar njihovog okupljanja. Tu su se održavale verske ceremonije (puđe), proslave tibetanske lunarne Nove godine (Losar), radile su škole za decu, a ponekad čak i javna predavanja o budizmu, što je u to vreme bilo prilično egzotično. Nažalost, hram je srušen tokom Drugog svetskog rata, a potom i zaboravljen.

Nakon rata uplašili su se da će biti deportovani nazad u SSSR, pa je većina njih emigrirala, najviše u SAD, (posebno u Nju Džerzi), gde i danas postoji kalmička zajednica sa aktivnim budističkim hramovima. Neki su se asimilovali ili vratili u SSSR, čak i prisilno. Iako je danas ova zajednica nestala iz Beograda, postoje istorijski tragovi u arhivima, kao i stare fotografije koje svedoče o njihovom boravku i životu u Beogradu. 

BONUS VIDEO:

Komentari (0)