Irena Garza bila je učiteljica iz Amerike koja je ostavila neizbrisiv trag u svom rodnom Teksasu. Njena izuzetna lepota nije mogla da prođe neprimećeno, pa su je ljudi iz okruženja ubedili da se prijavi na lokalni izbor za Mis. Irena je, uprkos svim očekivanjima, odnela pobedu. Iako su joj mnogi predviđali blistavu karijeru modela, ona je odlučila da se vrati svojoj prvoj ljubavi - obrazovanju. Nastavila je da radi kao učiteljica u osnovnoj školi, gde je strastveno prenosila znanje svojim učenicima.
Irena Garza je bila vernica, redovno je pohađala mise, ispovesti i pričešća. Njena katolička vera bila je ključni deo njenog života, a to je dodatno osnažilo njenu ličnost. Smatrala je da je njen poziv kao učiteljice ne samo edukuje, već i da oblikuje mlade umove prema moralnim vrednostima i etici.
Nažalost, Irena nije mogla ni da nasluti da će njen život zauvek biti promenjen. 16. aprila 1960. godine, otišla je na ispovest u lokalnu crkvu, kao što je to radila mnogo puta ranije. Toga dana, ništa nije ukazivalo na to da će se dogoditi nešto strašno. Ipak, Irena se nikada nije vratila kući.
Garza je poslednji put viđena živa noć pre Uskrsa 1960. godine. Pet dana kasnije, tragači su pronašli telo 25-godišnje bivše mis Južnog Teksasa licem nadole u kanalu.

Credit: Delcia Lopez / Zuma Press / Profimedia
Sveštenik Džon Fejt (83) dugo je bio glavni osumnjičeni za smrt učiteljice Irene Garze. On je bio poslednja osoba koja je razgovarala sa ubijenom misicom.
Obdukcijom je utvrđeno da je Garza silovana dok je bila u komi, a zatim je umrla od gušenja. U blizini Garzinog tela istražitelji su pronašli predmete koji su pripadali crkvi.
Velika porota je 2004. saslušala slučaj, ali je odlučila da ne podigne optužnicu protiv Fejta. Vlasti nisu objavile detalje o tome šta se promenilo od tada. U izjavi pod zakletvom vlastima i tokom intervjua za CNN 2013. godine, Fejt je negirao da je ubio Garzu.
Zašto je sveštenik optužen za smrt
Fejt je rekao policiji da je Irena napustila župni dvor nakon što je čuo njeno priznanje toga dana i da je poslednji put video kada je stajala ispred crkve.
- Za mene cela ova stvar nema smisla, jer se zločin dogodio 1960. godine - rekao je on.
Ispitan od strane policije, Fejt nije prošao poligrafsko testiranje.
Ono što ga je takođe učinilo sumnjivim je da je 24 dana pre ubistva, Fejt uhapšen zbog napada na drugu ženu Mariju u crkvi u gradu. Porota nije mogla da se usaglasi, zato je kazna bila 500 dolara.
Kako je otkriven
U jednom manastiru, na samom rubu tihe svakodnevice, otkrivena je Fejtova mračna tajna. Naime, starešina tog manastira saznao je od monaha da je Džon Fejt, koji je došao kao iskušenik, ispovedio svoje ubistvo. U ovoj ispovesti otkrio je kako je povredio jednu mladu damu, a drugu lišio života. Iako su monaške vrednosti bili pred njim, Fejt nije mogao da se uklopi u taj način života, pa ga je starešina poslao u Meksiko, gde je učestvovao u programu za problematične sveštenike, prenosi "Stil".
Tokom sedamdesetih godina, njegovo unutrašnje nemirno stanje nije ga napustilo. Godinama je nosio težak teret svoje prošlosti, a 2002. godine donosi odluku da prekrši zavet ćutanja. Mučila ga je nepravda i nekažnjen zločin, te se obratio policiji, otkrivajući istinu o smrti Irene Garze. Iako je istraga ponovo otvorena, ni tada nije bilo dovoljno dokaza da se zločin rasvetli.
Credit: Delcia Lopez / Zuma Press / Profimedia
Istražitelji su došli u Arizonu i opširno ga ispitivali 2003. godine.
- To je bilo pre 13 godina. Potpuno sam zbunjen nečim što dolazi sada, posle činjenice - rekao je on, piše "SiEnEn" (CNN).
Pravda konačno stiže
Tek 2014. godine, slučaj je ponovo otvoren, a ključna figura u novoj istrazi bila je silovana Marija. Ona je dala sve od sebe da pomogne policiji, verujući da je imala sreće što je izbegla Ireninu sudbinu. Dve godine kasnije, Džon Fejt se konačno našao pred sudom za ubistvo Irene Garze, koja je u trenutku smrti imala samo 26 godina. U to vreme, Fit je imao 83 godine, hodajući uz pomoć šetalice, a bolovao je od trećeg stadijuma raka bešike i bubrega. Iako je bio svestan ozbiljnosti optužbi, izjasnio se nevinim.
Na suđenju, tužilac je tražio simboličnu kaznu od 57 godina zatvora, koliko je Fejt uživao u životu dok je bio nekažnjen. Na kraju, 2017. godine, doneta je odluka o doživotnoj robiji, što je predstavljalo konačnu pravdu za Irene Garzu. Džon Fejt je, nažalost, preminuo u zatvoru tri godine kasnije, ali njegova priča ostaje kao upozorenje da zlo, ma koliko se trudilo da se sakrije, na kraju dođe na naplatu.
Komentari (0)