Proslava srpske Nove godine, koja se oragnizuje 13. na 14. januar po julijanskom kalendaru, predstavlja jedinstvenu manifestaciju u kulturnom i istorijskom životu Srba. Ova tradicija, osim u Srbiji, neguje se i u drugim balkanskim zemljama, poput Crne Gore, Severne Makedonije i pravoslavnih delova Hrvatske, kao i u istočnoevropskim zemljama kao što su Rusija, Ukrajina i Gruzija.
Osnovna motivacija za obeležavanje srpske Nove godine leži u istorijskim događajima koji su obeležili 20. vek, a posebno u otporu koji se desio. Naime, 1919. godine Srbija je prešla na računanje vremena po gregorijanskom kalendaru. Međutim, budući da Srpska pravoslavna crkva (SPC) nije priznala ovaj kalendar, ona je nastavila da obeležava praznike na dotadašnji način, što je dovelo do nastanka srpske Nove godine.
Iako je Nova godina već proslavljena, duplo slavlje kod nas je nešto što se rado praktikuje već godinama unazad i mnogi se tome raduje. Zato, večeras je vreme da se čestita i proslavi, a mnogi se pitaju kako da pravilno napišu poruku.
Ispravan način pisanja Nove godine verovatno buni mnoge, pa se pitaju kako večeras čestitati, pre svega zbog reči "srpska" koju treba dodati.
Piše se srpska Nova godina, te možete napisati "Srećna srpska Nova godina!" i tako nećete pogrešiti u načinu pisanja i čestitanju.
Praznik se zove Nova godina i piše se velikim početnim slovom. Pravoslavna, julijanska, srpska, ruska ili jermenska su pridevi koji nisu sastavni deo imena praznika i pišu se malim slovom, objašnjava se na sajtu "Kako se piše".
Komentari (0)