Kao neko ko se više od 30 godina svakodnevno bori za naše lepše osmehe, šta smatrate najvažnijim u borbi protiv bolesti usne duplje i zuba?
- Ono što bih ja uzdvojila kao ključne faktore za očuvanje oralnog zdravlja su redovna i pravilna higijena zuba, znanje o pravilnom načinu pranja zuba, redovan odlazak kod stomatologa od predškolskog uzrasta pa tokom celog životnog veka. Takodje, i izbor četkice i paste za zube adekvatne stanju zuba i desni igra veliku ulogu u ovom procesu.
Da li ste zadovoljni stanjem oralne kulture u našoj zemlji?
- Nažalost, ono što ja vidim me zabrinjava, naročito kod starije populacije, gde se na prvom mestu mora raditi na sprečavanju parodontopatije(klaćenja i gubitka zuba).
Ipak, mlađe generacije i deca su više posvećeni svom osmehu i zdravlju usta i zuba, prvenstveno jer to utiče na estetiku i prvi utisak koji ostavljamo. To je ono što nam daje nadu za budućnost.
Ono što mi kao nacija moramo da naučimo je da tretiramo zube i usta kao deo tela i da i u stomatologiji važi mantra "bolje sprečiti nego lečiti".
Svi znamo da većina ljudi izbegava ili odlaže odlazak kod zubara jer se boje neprijantosti i bola koje takve posete nekada sa sobom nose. Šta vi predlažete kao bezbolne metode koje će nam pomoći da sprečimo i izbegnemo učestale probleme oralnog zdravlja?
- Uklanjanje zubnog kamenca barem dva puta godišnje je nešto što svako može da uradi, jer nije bolno niti neprijatno a sprečava neke ozbiljnije probleme. Takodje, ono što svi kod kuće možemo da činimo barem dva puta dnevno je i korišćenje pomoćnih sredstava za održavanje oralne higijene, kao što su konac, interdentalna četkica i tečnost za ispiranje usta.
Ono što mnogi zaboravljamo je da su zdrava ishrana i pravilno žvakanje hrane najbolje preventivne mere. Moramo shvatiti da ćemo izbegavanjem slatke i lepljive hrane i gaziranih pića pomoći ne samo svom telu i figuri, već i ustima i zubima.
Naime, ovakva hrana stimuliše okupljanje i razvoj bakterija na ustima i jeziku koje mogu da dovedu do karijesa i uvedu vas u bolne i neprijatne komplikacije.
Kada ste već spomenuli ono što svi kod kuće možemo da uradimo po pitanju prevencije bolesti usta i zuba, želela bih da znam da li postoje namirnice koje svi imamo pri ruci a koje su saveznici oralnog zdravlja?
- Naravno, prva ne redu je voćka koju najčešće viđamo u svim reklamama za zubne paste i četkice. Naime, jabuka je odlična za zube zbog svog antiseptičnog dejstva na bakterije. Takodje, čaj od žalfije se često primenjuje kod smirivanja osetljivih i upaljenih desni. I naravno ne smemo da izostavimo sodu bikarbonu koja se može koristiti za prirodno izbeljivanje zuba.
Možda vas zanima…
Na kraju, želela bih da vas pitam za vaše lično mišljenje o estetici u stomatologiji i o nekim tretmanima koji sve češće preplavljuju društvene mreže. Da li biste pre preporučili izbeljivanje zuba u ordinaciji ili setove koji vam omogućavaju da uradite ovo kod kuće?
- Invazivno ordinacijsko ili kućno beljenje nekada može dovesti do velike i produzene osetljivosti zuba. Međutim, bolja alternativa postoji u vidu paste za zube od aktivnog uglja, takozvane crne paste.
Šta mislite o sve rasprostranjenijim vinirima, koji svima omogućavaju holivudski osmeh?
- Protetske nadoknade ili viniri zapravo predstavljaju presvlačenje zuba određenim materijalom. Ova opcija je poprilično skupa, te stoga nije dostupna baš svima. Pored toga je i vremenski ograničena, jer se žvakanjem materijal vinira troši.
Ostavila sam najkontroverznije pitanje za kraj. Šta mislite u upotrebi hijalurnoskih filera, budući da i usne doprinose lepoti našeg osmeha?
- Iako je odluka o ubrizgavanju hijaluronskih filera uveliko u domenu ličnog ukusa i estetike, u šta se ne bi trebalo mešati, sa zdravstvenog aspekta se mora istaći da su ovakve estetske korekcije ipak podložne propadanju i čestom menjanju.
Samim tim, one mogu da dovedu do pada mišićnog tonusa oko usana, i time opovrgavaju svoju inicijalnu svrhu. Ukoliko se pacijent obavesti o svim prednostima i manama pomenutog tretmana, na njemu je da donese odluku o istom.
Komentari (0)